Jump to content

Kinél van a családi kassza kulcsa?

2014. 09. 17. 12:40

Bár a legtöbben átlapozzák az újságok gazdasági rovatában közölt táblázatokat és grafikonokat, úgy tűnik, saját pénzügyeik kezelése már sokkal jobban érdekli az embereket. Tévhit, hogy feltétlenül a férfi dönt a család pénzügyeiről.

A MasterCard és az Ipsos MORI legújabb európai felmérésében megkérdezettek 80 százaléka mondta, hogy szívesen foglalkozik a pénzügyeivel és szeretné tudatosabban kontrollálni, hogy mire mennyit költ.

A hat vizsgált országban a megkérdezettek 77 százaléka rendszeresen ellenőrzi a bankszámla-egyenlegét, és 79 százaléka tudja pontosan, mennyit használt fel a hitelkeretéből. A mindenkit elárasztó e-mailek és postai levelek tengerében a pénzzel kapcsolatos küldemények kivételt képeznek: az európaiak 66 százaléka olvassa el rendszeresen a bankja vagy kártyakibocsátó pénzintézete által küldött leveleket.

Sokan bizalmatlanok a bankjukkal szemben, így szívesen vennék a saját kezükbe pénzügyeik irányítását: a megkérdezettek csupán 54 százaléka bízik a bankjában, és mindössze 31 százaléka állította, hogy megfelelő tájékoztatást kap a bankjától.

Napjainkban, amikor akár az interneten, akár mobilapplikációkon keresztül bárki könnyen kezelheti a bankszámláját, a számlatulajdonosokra nagyobb pénzügyi tudatosság jellemző: egyre többen élnek a technológiai lehetőségekkel és intézik pénzügyeiket online. A legtöbb ember (a válaszadók 64 százaléka) igyekszik elkerülni a pénzügyek kontrollálását nehezítő helyzeteket, például a hitelből történő vásárlást.

Az online hozzáférés ellenére azonban még mindig sokan “befőttes üvegekben” tartják vagy teszik félre a pénzüket. A takarékoskodásnak ez a módja amellett, hogy idejétmúlt, manapság, amikor az emberek 35 százaléka a pénzügyeit személyesen, bankfiókban intézi, a többség pedig online bankol, még meglehetősen szokatlan is. Akik mégis otthon tárolják a megtakarított pénzüket, ezt azzal magyarázzák, hogy a “bankban tartott pénzzel könnyelműbben bánnak és lazábban elköltik, ha nem figyelnek oda”. A válaszadók 64 százaléka mondta azt, hogy szívesebben használ a mindennapok során kártyát, mint készpénzt (42 százaléka).

Az örök kérdésre, hogy kinél van a családi kassza kulcsa, a válasz az, hogy inkább a nőknél. A megkérdezett nők 83 százaléka mondta, hogy szoros kontroll alatt tartja a háztartási pénzügyeket, szemben a férfiak 78 százalékával. A nők gyakrabban ellenőrzik az aktuális egyenlegüket is (79 százalék), mint a férfiak (74 százalék). Ez némileg ellentmond annak, hogy a férfiak szerint ki irányítja a családi pénzügyeket: a férfiak vélekedése szerint ez az ő feladatuk.

A tudatos pénzügyi tervezés mellett az előrefizetett kártyáknak további előnyei is vannak: a 13 évesnél idősebb gyerekek szüleinek 70 százaléka szerint az előrefizetett kártyákkal könnyebb a gyerekek pénzügyi tudatosságra való nevelése. A válaszadók 67 százaléka szerint az előrefizetett kártyák használata biztonságosabb, ha külföldre utazunk. Ez a kártya arra is jó, hogy mások, vagy akár saját magunk elől biztonságba helyezzük a pénzünket.

(Fotó: nakedlaw.avvo.com)