Jump to content

Férjem az unokatestvérem

2014. 03. 06. 08:40

Míg századokkal ezelőtt megengedett volt, napjaink modern társadalmában nem elfogadott dolog házasságra lépni unokatestvérünkkel.

Rengeteg előítélettel és tévhittel kell szembenézniük azoknak, akik a szerelemtől vezérelve mégis ezt az utat választják. Az olyan megnyilvánulások, mint a „beteg”, „egészségtelen dolog” vagy „születési rendellenességgel fog születni a gyerek” mind olyan tévhitek, amelyek korlátoznak minket a dolog objektív megítélésében.

Az unokatestvérek közötti házasság viszont sokkal elterjedtebb és sokkal kevésbé veszélyes, mint gondolnánk. Sőt, ha a másod-unokatestvéreket is bevesszük a vizsgálandó körbe, azt találjuk, hogy a „nem rokon” párokkal összehasonlítva nem beszélhetünk a gyermekvállalást érintő magas kockázatokról.

Annak ellenére, hogy az unokatestvérek között kötött házasságot a történelem során többször betiltották – először a katolikus egyház –, mégis sokáig népszerű volt a házasulandók körében. Mi több, kb. 80%-ra becsülik az első- illetve másod-unokatestvérek kötött frigyek számát történelmünk során. A változás valahol a 19. század közepén kezdődhetett, elsősorban a nyugati kultúrákban, viszont mindaddig bevett szokás volt Nyugat-Európában és Amerikában is. Ma az Egyesült Államok bizonyos részein – összesen 19 államban – megengedett az unokatestvérek közötti házasság, míg a többiben korlátozzák vagy már betiltották.

A házasság ellenzői azt állítják, hogy azok a gének, amelyek a rokonság miatt mindkét félnél megtalálhatók, rendellenes fejlődést okoznak a születendő csecsemőnél. Egy brit-pakisztáni közösségben végzett kutatás szerint (ahol gyakori az első unokatestvérek közötti házasságok aránya) azok a gyerekek, akik ilyen párkapcsolatból születnek, kétszer akkora veszélynek vannak kitéve, mint a nem rokoni kapcsolatból születő gyermekek – ami az életüket veszélyeztető születési rendellenességeket illeti.

Az ilyen házasságot támogatók viszont rámutattak arra, hogy az ilyen rendellenesség kifejlődésére a vizsgált gyerekek körében csupán 6% esély van. Összehasonlításképp: ez az arány ugyanakkora, mint ami a negyvenes éveiben gyermeket vállaló nőt fenyegeti egy harmincas éveiben szülő nővel szemben. Ennek ellenére a negyvenes éveiben járó nőknek senki sem tiltja meg a gyermekvállalást.

Érdekességek a témával kapcsolatban: 

  • Charles Darwin az első unokatestvérét, Emma Wedgwood-ot vette feleségül. 
  • Albert Einstein második felesége, a tudós első unokatestvére volt. 
  • Edgar Allen Poe szintén első unokatestvérét, Virginia Clemm-t vette el, aki 13 évvel volt fiatalabb nála.

 

www.todayifoundout.com

(Fotó: photobucket.com)