Jump to content

Az építészet új dimenziója

2015. 10. 20. 10:00

Micsoda csoda építményeket alkottak már eleink is, minden számítástechnikai, korszerű eszköz nélkül. Hogy elképzeléseiket modellezni tudják, kőből, fából, agyagból makettet készítettek, így rálátásuk volt arra, ami az agyukban már megfogalmazódott.

A megrendelő is láthatta, hogy a megbízott építész mit szeretne alkotni, és ha jóváhagyta a terveket, akkor tudta továbbadni a makettet és a tervrajzokat az építőknek, a munkásoknak, akik a méretek és láttak alapján nekikezdtek a munkának. A technika még csak annyi lehetőséget adott őseink kezébe, hogy zsinórmértékkel tudjanak tájékozódni a méreteket illetően.
Még az építést megelőzte az a tevékenység, amely az adott építési területet körbejárva kijelölték a leendő épület helyét, leírást készítettek a használati és a tulajdon jogokat illetően. Természetesen ez is csak a mostani építkezési jegyzetek töredékadatát tartalmazta, mint amelyek most vannak érvényben. Nem volt minden egyes mozzanat papíron rögzítve, hiszen a neves építészek, mesteremberek minden szükséges adatot a fejükben tároltak. Később ezeket a szám- és írásos adatokat mégis papírra vetették, amelyek levéltárba kerültek, így már létezett az épület teljes valójában és pompájában, valamint levéltári minőségben is. Amikor földhivatalok léptek működésbe, akkor ezeket az iratokat nyilván is tartották, a tárolt adatokat feldolgozták, gondozták és tárolták, akárcsak a könyveket a könyvtárban.

Ahogy a technika fejlődött, belopódzott az építőiparba is. A digitális technikának köszönhetően a XXI. században látványos átalakulás zajlott le ebben az iparágban is. Már digitális és virtuális környezetben tervezik meg építményeiket egy program segítségével a tervezők. A megbízók előszeretettel hajtják ki a kézbe kapott tervrajzot is, vagy vizsgálják meg a maketteket, de ma már a virtuális térben felépített épület is hódít.
A megrendelő a digitális adatbázisból megkapja új, építendő ingatlanának a szükséges helyrajzát, valamint a tulajdonilap másolatát. Ezek megléte után kezdődhet el a tervezés. Az építészek, tervezők egy része még ma is kézzel készíti el a vázlatokat, majd az úgynevezett CAD-program (Computer Aided Desing) segít virtuálissá tenni azt. Elkészítik a 3D-s maketteket is, amelyben segítenek a 3D-s nyomtatók, számítógép vezérlésű CNC-marók. Az elkészült makettet az építész a megrendelő és elé tárja, így könnyen láthatóvá, ha valami nem tetsző és még a modellen jelezhetővé válnak a kisebb-nagyobb változtatások.
Ahhoz, hogy a megtervezett épület teljes valóságában is felépülhessen, szükség van az engedélyezési tervek elkészítésére, amely alapján indulhat az építkezés.

(Kép forrása: designandcad.com)