Jump to content

Bulgurra fel!

2017. 05. 14. 17:00

Az egészséges táplálkozás ma már nagyon sok mindenkit foglalkoztat. Az egészségtelen, gyorsételek fogyasztása a múlté. Még a menzai étrendnek is az egészségtudatos alapanyagokat kell tartalmaznia. A rizst, mint köretet gyakran felváltja már a bulgur.

Az iskolák tanulóit, tanárait, dolgozóit nem lehet egységesen diétára fogni, azonban, ha az iskolai ételek eleve egészséges alapanyagokból készülnek, remélhetőleg felnőtt korukban is ez lesz az igénye a felnövekvő nemzedéknek.

Mi nők pedig sosem vagyunk magunkkal maradéktalanul megelégedve, ezért rendre diétázunk, fogyókúrázunk, mozgással igyekszünk alakítani testünket. Mindenesetre akkor is érdemes az ételeinkre odafigyelni, ha elégedettek vagyunk testünkkel, de azt és az egészségünket is megfelelő szinten akarjuk tartani. A fehér lisztből készülő kenyérfélék helyett teljes kiőrlésű gabonából készült termékekre kezdünk átszokni. A diéta, de az alapvető táplálkozás része a teljes kiőrlésű gabona. A bulgur erre tökéletes.

A bulgur lényegében tört búza, szokták nevezni török búzának/rizsnek is. A Törökországban és Közel-Keleten közkedvelt és gyakran használt gabonaterméke ez, amely rostban nagyon gazdag. A bulgurt kétféleképp árulják. Van az egészen apróra tört állapotú, amely a búzadarához hasonlítható. A másik formája az egész és fél szemekből álló. Nemcsak a szemek nagyságában különbözhet, hanem a színében is. Amit leginkább fogyasztunk és ismerünk, az a fehér bulgur, de emellett megtalálható a barna változata is. Azért sötétebb a színe, mert más búzából készítik el, amely sötétebb és íze is más.

A bulgurt úgy készítik el, hogy mielőtt a búzaszemek teljesen beérnének, a búzát betakarítják. A szemeket gőzölik, előfőzik, majd a napon szárítják, és eközben a magok is teljesen beérnek.

Nem csoda, hogy egyre több háztartásban használni kezdték ezt a gabonafélét, hiszen nemcsak nagyon finom, de az elkészítése is rém egyszerű.

Ha már amúgy is unod a rizsköretet és nemcsak újítani szeretnél, de javítani az emésztéseden, az egészséges táplálkozás követőjeként használj bulgurt. A rizsben az a legutálatosabb, hogy a szemek összetapadnak. Ezt a bulgur esetében sosem fogod tapasztalni. Forró vízben kell felfőzni a bulgurt, kétszer annyi vízmennyiségben, mint maga a gabona. Tíz perces főzés után ugyanennyi időt kell állnia. Ez idő alatt a maradék vizet is magukba szívják a gabonaszemek. Mindegy, hogy fehér vagy bulgurról van szó, az elkészítési idejük megegyezik. Sőt mi több, nem is muszáj főzni. Elég, ha forró vízzel leöntöd a bulgurt és állni hagyod. Bármelyik módszert kipróbálhatod.

Miért válaszd a bulgurt? Első és nyomós érvünk, hogy vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban gazdag gabonáról van szó. Tartalmaz B- és E-vitamint, és vasat is. Glikémiás indexe alacsony, így diétás étrend egyik alapanyaga lehet. Az íze hasonlít a fehér rizshez, így ha szereted is a rizst, de valami másra és egészségesebbre vágysz, akkor érdemes kipróbálnod a bulgurt. Nagyon jól variálható, sokféle ételt készíthetsz belőle.

Ha neked sem mindegy, hogy mi eszel, ha fel szeretnéd pörgetni az anyagcserédet és az emésztésedet, valamint még az étrendeden is változtatnál, akkor vond be ebbe a bulgurt. Segít.

(Forrás: marmalade.hu | livestrong.com, nutritiouslife.com/képek)