Jump to content

Érdemes átprogramozni magukat az éjszakai baglyoknak?

2014. 10. 20. 11:33

Számos kutatás megállapította, hogy a korán kelők valóban aranyat lelnek: jobb tanulmányi eredmények, menőbb állás és problémamegoldó készség a jutalma a hajnali kelésnek. De mit tehetnek azok, akik képtelenek 05:30-kor frissen kipattanni a meleg, puha ágyból?

A Texas-i egyetem egy 2008-as kutatása megállapította, hogy azok a diákok, akik korán kelnek, sokkal jobb tanulmányi eredményeket produkálnak éjszakázó társaiknál. Míg a koránkelők 3,5-ös átlaggal rendelkeztek, a reggel lustálkodók csak 2,5-tel. Ezt az eredményt egy német felmérés is alátámasztja. A Heidelbergi egyetem professzora megállapította, hogy a hajnali öt és hat között ébredő emberek sokkal proaktívabbak másoknál, hamarabb észreveszik a problémákat és rendszerint jobb munkákat is kapnak. Más kutatások pedig arra a következtetésre jutottak, hogy míg az éjszakai baglyog kreatívabbak és gyakran okosabbak is, a korán kelők optimistábbak és lelkiismeretesebbek. De ha körbenézünk a nagyvilágban, kiderül az is, hogy a nagy cégek vezetői között is temérdek korán kelőt találhatunk.

Ennyi bizonyíték éppen elég hogy lássuk, sokkal jobban járunk, ha már hajnalok hajnalán kipattanunk az ágyból. De mit tegyen az, aki eddig teljesen más üzemmódra volt beállítva, aki szívesebben égeti éjszaka a gyertyát, de reggel képtelen időben felkelni? Át tudjuk vajon programozni magunkat?

-A legtöbb embernek bizony igen nehéz ’átkapcsolni’ egy új életritmusra, legfőképpen azért, mert ezt a szervezetük nem engedi, -magyarázza a hirtelen váltás nehézségeit Dr Nathaniel Watson a Washingtoni egyetem alváskutató részlegének igazgatója.

-A napi ritmusunkat az agyunk egy aprócska része szabályozza, ami az alvásmintáinkra is hatással van. Sok más tényező mellett, mint például a korunk, vagy az életstílusunk, az alvásigényünket 50%-ban a génjeink határozzák meg. Ezért van az, hogy sok ember egyszerűen képtelen addig elaludni, amíg azt a természetes bioritmusuk nem engedi meg. Sajnos ezt nagyon nehéz összeegyeztetni egy szigorú munkarenddel. Az ilyen esetekben a munkaidő sokkal hamarabb kezdődik el, mint ahogy nekik természetes lenne, ettől viszont idővel még álmosabbak lesznek és még nehezebben fognak tudni felkelni. Valamennyire felül lehet írni az örökölt alvásmintákat, de nagyon nehéz, hiszen ez esetben a saját génkészletünk ellen kell küzdeni.

Ha mégis úgy döntünk, hogy megpróbáljuk felvenni a harcot természetes igényeinkkel, létezik egy-két egyszerű praktika, amivel megpróbálkozhatunk, tanácsolja a professzor. Este sötétítsük el a hálószobánkat, reggel pedig engedjük be a fényt, mivel a fény jelentős hatással van a biológiai ritmusunkra.

Az éjszakai baglyoknak a másik nagy nehézség, amivel szembesülniük kell az, hogy hogyan tudnak időben elaludni. Ehhez a szakember azt tanácsolja, hogy délután kettő elteltével már semmiképpen ne igyanak koffein tartalmú italokat, a lefekvést megelőző négy órában pedig már ne folytassanak semmilyen sporttevékenységet.

A neheze azonban még csak most jön! Mivel a szervezetünk nem tud különbséget tenni hétköznap és hétvége között, a sikeres átpogramozás érdekében hétvégén is fenn kell tartanunk az új ritmust, azaz időben le kell feküdnünk még péntek este is, hogy aztán kora hajnalban kipattanhassunk az ágyból másnap...

Aki ezek után hezitál, vajon megéri-e átprogramoznia magát, azt megnyugtatjuk, a szakemberek szerint alvás szempontjából a legfontosabb időszak este 11 és reggel 7 között van, függeltlenül az egyéni természetünktől. Ezen kívül sokkal fontosabb, hogy kialudjuk magunkat és a szervezetünk megkapja a maga nyolc óra alvását, mint hogy hajnalok hajnalán keljünk.

(BBC, kép: peaceloveprettything.blogspot.com)