Jump to content

Miért ne adjunk a kutyáknak csokoládét?

2014. 11. 19. 11:10

Közelednek az ünnepek, ilyenkor házi kedvenceink is könnyebben elcsenhetnek ezt-azt az ünnepi asztalról, vagy a gyerekek kikészített csizmácskáiból. Érdemes azonban nagyon résen lenni, az állatoknak ugyanis halálos is lehet, ami nekünk finom ínyencég!

A csokoládé többek között egy teobromin nevezetű vegyületet is tartalmaz, amely hasonló stimuláló hatású szer, mint a koffein. A teobromin a központi idegrendszerre, a keringésre, szívre és érrendszerre is hatással van, ezen kívül enyhén megemeli a vérnyomást is.

A kutyák, a macskák, vagy a lovag például sokkal lassabban emésztik meg a teobromint, mint az ember, ezért a fent leírt hatások az ő esetükben sokkal intenzívebbek lesznek. A csokoládémérgezés tünetei között szerepel hányás, hasmenés, látszólagos ok nélküli nyüszítés, kiszáradás, izomrángás, hiperaktivitás, emésztési problémák, felgyorsult szívverés és görcsök.

Hogy mekkora mennyiségű csokoládé ártalmas a kutyának, az nagyban függ az állat méretétől, korától, illetve hogy milyen típusú csokoládét fogyasztott. Minél nagyobb a kutya, annál könyebben fel tudja dolgozni a teobromin kellemetlen velejáróit, öreg kutyák esetében azonban nem árt a fokozott óvatosság, ők ugyanis sokkal inkább szenvedhetnek a mellélhatásoktól.

Ami magát a csokoládé fajtáját illeti, a a kakaópor körülbelül 16-szor annyi teobromint tartalmaz, mint a sima tejcsokoládé, ezért annak megemésztése szinte lehetetlen a kutyák számára. A fehér csokoládé ezzel szemben sokkal kevésbé ártalmas, mivel az csupán kakaóvajból, cukorból és tejből készül. Ennek ellenére fehér csokoládéval sem érdemes etetni a kutyát.

Mit tehetünk, ha megtörtént a baj, és a kutya befalta a gyerekek csizmájából a Mikulás csokoládékat?

Ha már egyszer bekerült az állat vérkeringésébe, otthon vajmi keveset tehetünk a teobromin-mérgezés ellen. Ezért még azelőtt cselekednünk kell, hogy megtörténne a baj: próbáljuk azonnal meghánytatni a kutyát, ha láttuk, hogy csokoládét fogyasztott, majd adjunk neki széntablettát, hogy az felszívja a szervezetében a méreganyagokat. Ehhez törjünk össze 1-2 tablettát, majd keverjük el vízzel. Itassuk meg az állatot temérdek folyadékkal, hogy megakadályozzuk a kiszáradást. Súlyos esetekben pedig forduljunk az állatorvoshoz.

Ha a kutyánk csokoládét fogyasztott, a következő 17 órában van nagyobb veszélynek kitéve. Ha tehát 24 óra elteltével nincsen komolyabb baja, akkor megnyugodhatunk, kedvencünk rendben túl fogja élni a mérgezést.

(Today I found out, kép: petbucket.com)