Jump to content

Online vásárlás és az elállási szándék

2016. 02. 15. 17:00

Vásásrolni muszáj, ha akarunk, ha nem, kell. Napi élelmiszerünket, ruházatunkat, otthonunkba szükséges bútordarabokat, berendezési eszközöket leginkább üzletekből szerezzük be. A vásárlás leginkább a hölgyeknek okoz örömöt, de ma már a férfiak is hódolnak ennek, mert a vásárlási szokások megváltoztak.

Egyes férfiaktól amúgy sem áll távol a bevásárló kocsik tologatása bevásárlás során, feltéve, hogy nem egy egész napot kell erre a tevékenységre szánni. Mi nők ugyanis szinte bármikor képesek vagyunk vásárolgatni, legyen szó bármilyen termékről. A férfiak nem biztos, hogy bármikor kaphatóak ilyenre, ha mégis, akkor pedig rövid időkeretbe szorítva. Amióta azonban az internet beférkőzött a családok életébe, már szinte mindenhez hozzá lehet jutni online is. Ez nemcsak a férfiak számára nagyon jó dolog, a nők legalább annyira kedvelik a vásárlásnak ezt a formáját. A választék hatalmas, a vásárlás otthonról elvégezhető, gyors és kényelmes. Nem kell utazni sehová, nem kell a többi vásárlót kerülgetni az üzletben tolongva, nem kerülhetünk dugóba. Több értelemben is nyerünk, ugyanis nemcsak üzemanyagot, utazási költséget spórolunk meg, hanem megóvjuk magunkat attól, hogy idegeskedjünk.

Ma már általános, hogy egyes termékeket online, webáruházakon keresztül szerzünk be. Nem mindig csak kényelmi és időspórolási oka lehet, hanem anyagiak is. Sok termék ugyanis kedvezőbb áron beszerezhető online. A webáruházaknak két fajtáját különböztetjük meg. Az egyik egy olyan webbolt, amelynek hagyományos értelemben vett üzlete is létezik, és annak termékeit hirdeti az online felületen is. A hagyományos üzletet az offline üzletnek nevezik. A web- és offline üzlet készlete egy és ugyanaz, áraik is azonosak. A másikféle webáruház mögött nincs hagyományos értelemben vett üzlet. Mivel csak online működő üzletről van szó, így nem kell bérleti díjat fizetni, nincsenek alkalmazottak, így az áruit kedvezőbb áron tudja forgalmazni. Az ilyen webüzletek árukészlete általában mindig sokkal nagyobb.

Egyre többen vásárolnak online módon, ám a csalás veszélye is fennáll. Hallani és olvasni is lehet ilyen esetekről, ráadásul a magyar vásárlók nagy többsége egyáltalán nem is ismeri, hogy mihez van joga internetes vásárlás esetén.

Gyanús, be nem azonosítható, le nem informálható webáruház részére előre nem szabad utalni pénzt. Mielőtt beleugranánk a vásárlásba tájékozódjunk az áruról, a szállításról, a teljesítés lehetőségeiről. Érdemes tudni, hogy üzlethelyiségen kívül vásárolt termék esetén, a termék adásvételét bizonyító szerződés felmondható minden indok nélkül 14 napon belül. Ehhez szükséges egy elállási nyilatkozat kitöltése is, hogy nyoma maradjon. A nyilatkozati mintát az adott jogszabály melléklete tartalmazza, de egy ide vonatkozó más nyilatkozattal is jelezni lehet. A vállalkozás addig magánál tarthatja az áru ellenértékét, amíg azt a vásárló vissza nem küldte.

(Forrás: cacidi.com/kép)