Jump to content

Cipőápolási tanácsok télre

2015. 12. 04. 16:00

Beköszöntött az esős, locspocsos idő, így a lábbeliink is sokkal nagyobb tortúrának és külső hatásnak van kitéve. Állaguk, anyaguk hamarabb elhasználódik, tönkre is mehet, ha nem óvjuk. Hiába a márkás, jó minőségű cipő, csizma, rendszeresen kell ápolni, tisztítani és szagtalanítani azokat, hogy tartósak maradjanak.

Akik képesek a szemmagasságon túli dolgokat is figyelembe venni, azokat érdekelheti, hogy saját cipője, családtagjainak cipője milyen állapotban vannak. Többen azt gondolják, hogy ez a darabunk nem sok törődést igényel, hiszen nem kerül állandóan a szem elé, ezért nem is olyan lényeges annak milyensége. A nők több pár szezonnak megfelelő cipővel és csizmával rendelkeznek. Aki igényes a ruházkodására, annak igenis nagyon fontos, hogy lábbelije is rendezett legyen, és akár több éven keresztül hordhassa azokat. Minden évszaknak megvan az a maga olyan káros hatása, amellyel a cipők, szandálok, csizmák anyagát károsítja. Nyáron a nagy meleg kifakíthatja az anyagot, meggyengülhetnek a ragasztások, tavasszal, ősszel az esős, nyirkos idő hat lábbeliinkre, és télen a nedvességen kívül a mínusz fokok is hatnak cipőinkre. Cipőboltokban, új cipő vásárlásakor figyelmünkbe ajánlják a hatékony cipőápoló szereket. Ezek általában igen drága termékek. Habár tényleg kiválóan elvégzik azt, amire megalkották, mi magunk is sokat tudunk otthoni körülmények között tenni, mindenféle vegyszer és drága készítmény nélkül.

Sokan nem merik betenni a mosógépükbe a cipőket, pedig némelyiket nyugodt szívvel kimoshatjuk. A vászoncipőket, a tornacipőket, egyes sportcipőket alacsony hőfokon és kímélő programon lehet mosni. Mielőtt behajítanád a cipőt a gépbe, nézd meg a cipő kezelési útmutatóját, hogy lehetséges-e ez. Ha más nem, akkor szedd ki a cipő talpbetétjét és a cipőfűzőt, azok garantáltan moshatók mosógépben, a többi részét pedig kézzel sikálhatod.

Ha géppel kimoshatod a cipőidet, úgy a szagtalanítás is megoldódik egyben. Ám ha nem, akkor manuális úton kell megoldani ezt a kényelmetlen és kellemetlen helyzetet. A szódabikarbóna az egyik legjobb megoldás erre a problémára. Szagtalanít és fertőtlenít is, ráadásul minden háztartásban megtalálható. Este szórj a lábbelikbe szódabikarbónát, egész éjszaka hagyd benne, majd reggel szórd ki. Nyáron azért szoktuk használni a hintőport cipőinkbe, hogy ne izzadjon bele a lábunk, valamint ne csúszkáljon, ősszel és télen is a szagtalanítás a fő cél. Az illatosított hintőporral a lábadat is beszórhatod, nemcsak a lábbelit.

Az eső és a hó foltokat hagyhat csizmádon, cipődön, ezért ha igazán hatékonyan akarsz megszabadulni a folttól, alaposan tisztítsd meg a cipőt, majd cukormentes sűrített tejet önts a kritikus felületre. Hagyd, hogy megszáradjon, majd puha ronggyal töröld át a felületet. Nemcsak eltávolítja a foltot, de nem sérti a cipő anyagát sem. A velúr anyagból készült lábbeliket finom csiszolópapírral gyengéden át lehet törölni, amely szintén hatékonyan eltávolíthatja a foltokat.
A nyirkos, esős időben könnyen vizesek lesznek cipőink, ezért ha hazaértél, dugj bele újságpapírt, amely magába szívja a nedvességet, emellett tartást is ad a cipőnek. Töröld át a cipő felületét száraz ruhával.

(Kép forrása: bikepackinglife.com)