Jump to content

Jégvarázs otthon

2015. 07. 27. 08:11

A nagy hőségben már az is megfordul az ember fejében, hogy az ételek helyére bekuporodik a hűtőbe. De a hideg, a jég, hasznos a gyógyászatban is, legyen az otthoni vagy orvosi kezelés része.

Ha a hűtőbe nem is ülünk be, és különösen nagy bajunk sincs, de frissülésre vágyunk, akkor a hideg vizes zuhany nagyon kellemes bőrünknek. Nem beszélve a napozás okozta bőrégésről. Évszázadok óta alkalmazzák a hideg vizet, a jeget és a havat is gyógyításra. Az ilyen terápiát krioterápiának hívják. Ez azt jelenti, hogy hőt vonnak el a szervezettől. A hideget fürdőknél, borogatásoknál, kötéseknél és a Kneipp-kúránál is használják, és mindegyik kezelés lényege abban áll, hogy csökkenteni próbálják a sejtek, szövetek hőmérsékletét, amely által a fájdalom enyhül.

Kezdjük a hideg vizes fürdővel, zuhannyal, amely a vénás láb panaszaira is jó hatással van. A vénákra jótékony zuhany napi négy alkalommal történjen meg, az utolsó elalvás előtt érdemes venni. Azonban nem szabad azoknak ilyen fürdőt alkalmaznia, akik koszorúér problémával, szív- és vérkeringési elégtelenségben szenvednek, vagy színinfarktus szenvedtek el nem olyan régen. Fokozott görcsre és agyvérzésre hajlamnál sem ajánlott. Ha gyors hőelvonást akarunk előidézni, akkor a hideg vizes zuhanyon kívül a borogatás a legjobb megoldás. A borogatás hatásos lehet láznál. Tekerjünk hideg borogatást a vádlira, és hogy nagyobb hatékonyságot érjünk el, adjunk a vízhez egy evőkanálnyi almaecetet. Szív- és érrendszeri betegség, tuberkulózis esetén nem szabad alkalmazni. Sportbaleseteknél, a borogatás gyors alkalmazásával csillapítható a duzzanat, a folyadék felgyülemlése és a fájdalom is. Van egy veszélye a borogatásnak, ugyanis ahogy a borogatásnak köszönhetően alábbhagy a fájdalom, képesek vagyunk alábecsülni a sérülés mértékét, és megerőltetjük a sérült végtagot.

A jég használata alkalmas láz csillapítására, a fájdalom csökkentésére, az izmok merevségének csökkentésére is. A gyulladt aranyér is gyorsabban húzódik vissza. Görcsök, sportsérülések, kelések tályogok okozta fájdalom csillapítása is kivitelezhető jeges pakolással. Jeget ne használjunk vese és a húgyhólyag környékén. A jeges masszázshoz hőálló edénybe öntünk hideg vizet és adjunk hozzá jeget. Ám jegelni sem szabad bármikor és bárkit. Idős személyeket, hat év alatti gyereket nem szabad jeges kezelés alá vetni. De ugyanígy nem alkalmazható érszűkületes beteg, koszorúér betegségben szenvedők, vese- és hólyaggyulladásos betegek esetében sem. Külön fel kell hívni a figyelni a figyelmet arra, hogy a jegelés akár szövetkárosodást okozhat.