Jump to content

Nyomelemek

2015. 08. 16. 12:00

Vitaminokat, nyomelemet tartalmaz – olvashatjuk mindenhol. Rendben, csak jó lenne tudni, hogy mik azok. Annyi biztos, hogy szervezetünk működéséhez elengedhetetlen anyagok ezek, amelyet változatos étrenddel bevihetünk a szervezetbe.

Attól nyomelem a nyomelem, hogy fontos az anyagcseréhez, mégis csak nyomokban találhatók meg ezek az anyagok, bár szervezetünknek csak kis mennyiség – 100 mg – szükséges naponta ezekből. A nyomelemek egyik fő feladata, hogy a testünkben zajló biokémiai folyamatokat segítsék. A jód, szelén, vas, cink, a mangán, réz a legszükségesebb nyomelemek.

Jód: a pajzsmirigyhormonok egyik eleme a jód, a szervezetünk jódkészletének közel 80%-a a pajzsmirigyben van. Segítségével működnek az anyagcsere folyamatok, serkenti a növekedést, a fehérjeszintézis szabályozásában vesz részt és a szellemi fejlődéshez is hozzájárul. Hogy megfelelő mennyiségű jódot tudjunk bevinni szervezetünkbe érdemes tengeri halakat, kagylót és algát fogyasztani. Valamint jódtartalommal rendelkeznek a húsok, a tej, tojás és még a csapvízben is van valamennyi, na és persze a jódozott sóban is.

Szelén: a májban, a körömben és a fogzománcban található a legtöbb szelén, amely azonban csak kis mennyiségben egészséges. Sejtvédő funkciója, az E-vitamin hasznosításában is szerepe van. A jól működő immunrendszerhez is szükséges és nélkülözhetetlen az enzimekhez is. Főleg olajos magvakból, gabonafélékből, húsból, tengeri húsokból juthatunk szelénhez.

Vas: az oxigén és a szén-dioxid szállításában van a fő szerepe, hiszen a hemoglobin és a mioglobin része. Más enzim fontos eleme a vas. Hogy hozzájussunk vashoz, fogyasszunk húst – főleg a vörös húsokat –, hüvelyeseket, spenótot, petrezselymet, ribiszkét, csipkebogyót, brokkolit, mákot, mogyorót.

Cink: hormonok és enzimek alkotója a cink, nélküle az A-vitamin nem aktiválódik megfelelően, és az immunrendszer sem működik. A gyulladások megelőzésében is segít. Húsokból, halból, tojásból, hüvelyesekből, olajos magvakból, teljes kiőrlésű gabonákból juthatunk cinkhez.

Mangán: a sebgyógyulásban, a csontképzésben fontos a szerepe. Ha változatosan étkezünk, magnéziumhiány nem léphet fel szervezetünkben. A banán, avokádó, sötétzöld levelű zöldségek, hüvelyesek, narancs, málna, ananász, olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonák és a tea is tartalmaz mangánt.

Réz: a fehérjék egyik alkotórésze, a vas felszívódásához is szükséges, az immunrendszer és a központi idegrendszer megfelelő működéséhez is kell. A kevés réz vashiányhoz vezet. Olajos magvakból, gabonafélékből, kakaóból, lencséből hozzájuthatunk.

(Kép forrása: macularhope.org)