Jump to content

A fogtündér megjelenésének ideje

2015. 09. 12. 10:00

Még csak nemrég bújtak ki az első fogacskák, és már elérkezett a fogváltás ideje, igaz? Az öt, hatéves korú gyermeknél előbb vagy utóbb számítani kell arra, hogy tejfogai meglazulnak, és folyamatosan maradandóra cserélődnek. Ez egy új, izgalmas időszak gyermeknek, szülőknek, fogtündérnek egyaránt.

Ám korántsem csak arról van szó, hogy a gyermek 20 tejfoga kiesik és helyére új maradandó fog nő, hanem ez jóval több, hiszen még 12 foggal gyarapszik is fogainak száma. Sok szülő észre sem veszi, hogy a tipikus fogváltásnak vélt tejfogak kihullása előtt már kinőnek az első maradandó fogak, ezek a hatosok. Vagyis a fogmosást, szájápolást azért is fontos napi szinten legalább kétszer gyakorolni a gyermekkel, mert ezek a fogak már a tejfogak idejében megjelennek, és ha nem figyelnek oda, nagyon hamar szuvasodnak. Olykor mégsem olyan észrevétlenül bújnak ki az alsó hatosok, és néhány gyermeknél fájdalmat is okoz. Ha kibújtak, vagyis alul már 12 fogat számolsz, akkor különösen oda kell figyelni a fogmosásra. Ha még nem nőtt ki ez a két fog, akkor heti rendszerességgel számlálgatni érdemes a fogacskákat. Ezek a fogak növekedésük közben okozhatnak olyan tüneteket, mint egy megfázás, torokgyulladás, a háttérben valójában a két alsó hatos igyekszik a felszínre törni.

Kinél korábban, kinél később jelentkezik a fogváltás, de senkit nem hagy ki. Nagy általánosságban 5-6 éves kor körül hagy a gyermekek párnája alatt egy pénzérmét a fogtündér. Mielőtt iskolába mennének az ovisok, beindul a folyamat. Akkor ér véget nagyjából, amikor az általános iskolai tanulmányait befejezi a gyermek. Először kiesnek az alsó metszőfogak, helyükre nő a csontfog, majd folyamatosan cserélődnek a fogak: a 4 alsó és 4 felső metszőfog, aztán a 4 alsó és 4 felső kisőrlők, szemfogak. Fokozatosan bújnak elő a tejfogak helyén a csontfogak és felszínre törnek a nagyőrlők, a hetesek és a bölcsességfogak (ha egyáltalán ez bekövetkezik).

A tejfogak meglazulása és kiesése a legtöbb esetben nem jár sem fájdalommal, sem vérzéssel, de amíg mozog a fog, addig a körülötte lévő íny érzékenyebb és duzzadtabb lehet. Ahogy kihull a tejfog, szinte azonnal megkönnyebbül a szervezet, az íny és a gyermek is. Figyelni kell a kinövő, vagy ki nem növő csontfogra. Ha a tejfog kiesése után egy hónap múlva sem jelenik meg a maradandó fog fehér csücske, akkor érdemes fogorvos felkeresni.

(Kép forrása: time.com)