Jump to content

Az arcfelismerés képessége

2015. 10. 09. 12:00

Minden ember arcfelismerő tehetség. Való igaz, hogy egy szempillantás elég ahhoz, hogy valakiről képet kapjunk és kategorizáljuk nem, kor, rassz és akár rokonszenv alapján is.

Ha ránézünk egy arcra, legyen az egy közelünkben lévő emberé, vagy csak egy fotó, máris olyan komplex információhalmazhoz jutunk, amely alapján kategorizálhatjuk az arcot. Felismerjük, hogy nőről, vagy férfiról van-e szó, nagyjából be tudjuk határolni életkorát, de ha más nem, meg tudjuk különböztetni, hogy az gyermek, felnőtt vagy idős ember arca-e. A rasszt is behatárolhatjuk, de még azt is, hogy a látott arc szimpatikus-e vagy sem.

Az arcfelismerés fontos tudásunk, képességünk. Társas érintkezéseink is ez alapján zajlanak. Az életben maradáshoz is kulcsfontosságú ez az ismeret, amelyre már néhány órás baba is képes. A születés utáni 12-36 órában már képes egy újszülött csecsemő felismerni édesanyja arcát. Ahogy telnek a hónapok a csecsemő már meg is tudja különböztetni az arcokat, erre már három hónapos kora körül képes. Később még inkább szét tudja bontani az arcokat nemek szerint, korosztály szerint és rokonszenv, ellenszenv alapján is. Amikor egy kicsi gyermek arcokat ismer fel, különböztet meg, az érzelmekkel is együtt jár. Egy gyermek a másik gyermek arcát általában vonzóbbnak tartja, mint a felnőttekét. Amennyiben az édesanya neveli, akkor általában a gyermek a női arcokra figyel sokkal jobban. Ha azonban valamilyen oknál fogva férfi neveli a csecsemőt, a gyermeket, akkor jellemzőbben a férfi arcok felé fog fordulni. Az arc felismerésében az emberi agy egész hálózata részt vesz, nem csak egyetlen terület.

Különös szerepe van az arcok felismerésében a halántéklebeny alsó-hátsó részének, de ez a rész segít abban is, hogy a kis eltérést mutató objektumokat meg tudjuk különböztetni. A különböző arckifejezések felismerését, értelmezését megint csak más agyi terület végzi. Arra, hogy számos ismeretet begyűjtsön egy-egy idegen arc láttán, már kamaszkorban képes az ember, de ez a kör az életkor előrehaladtával egyre bővül. A nők ráadásul több arc megkülönböztetésére képesek általában, és tovább meg is marad elméjükben, mint a férfiak esetében. Kutatások során igazolták, hogy az agyterületek nyugalmi állapota fontos szerepet tölt be az arcok feldolgozásában, ugyanis nyugalmi állapotban is aktív az agy, és akkor mérlegeli azokat az információkat, hogy melyeknek kell rögzülniük, és melyeknek nem.

(Kép forrása: metaphoricalplatypus.com)