Jump to content

10 étel és ital, ami árt a bőrödnek

2013. 08. 13. 06:00

„Az vagy, amit megeszel” – tartja a mondás. Ez igaz, mivel a bőr olyan érzékenyen reagálhat a bevitt táplálékra, hogy akár már étkezés után néhány órával tapasztalhatod a kellemetlen panaszokat; mégpedig pattanások, kiütések vagy egyenetlen arcszín formájában. Összegyűjtöttünk tíz „bűnöst” ami bajt okozhat.

Előre csomagolt készételek

Ezek a feldolgozási folyamat során elveszítik a létfontosságú vitaminok, ásványi anyagok és enzimek nagy részét. Ha tehát nincs is bennük konkrét káros anyag, rendszeres fogyasztásuk hiánybetegséget idézhet elő, ami általában a bőrön hagy nyomot elsőként. Rosszabb esetben olyan tartósítószereket, színezékeket vagy más adalékokat tartalmazhatnak, amelyek allergiás reakciót válhatnak ki.

Ipari hús

A vásárlók húsigényének biztosítására nagyüzemi termelésre van szükség. Ez azzal járhat, hogy az állatokat nem megfelelő körülmények között tartják, illetve növekedést serkentő táplálékkal – hormonokkal vagy génmódosított takarmánnyal – etetik. Az említett vegyi anyagok az arra érzékeny emberek szervezetébe jutva hormonháztartási és emésztési problémákhoz vezethetnek, ami egyenes út az eltömődött pórusok felé.

Ipari tejtermékek

Sajnos a húsnál felsorolt gondok a tejre is igazak lehetnek. Előfordul, hogy a teheneket hormonpótlással bírják egész éves tejtermelésre. Ez a tendencia felel a laktóz-intolerancia elterjedéséért: sokan valójában nem is a tejben található enzimre érzékenyek, hanem a benne nyomokban megtalálható vegyszerekre. A tej okozta bélrendszeri gyulladás gátolja az anyagcsere megfelelő működését, így a méreganyagok felhalmozódhatnak a testben.

Hidrogénezett zsírok

Az olaj nagyon magas hőmérsékleten oxidálódik, például sütés alkalmával. Biztosan hallottad már, hogy az antioxidánsok jót tesznek a sejtekkel, hiszen lassítják az öregedési folyamatokat. A sült olajból származó vegyületek sajnos nagyon nehezen ürülnek ki a szervezetből, ráadásul szív- és érrendszeri problémát és emésztési panaszokat is eredményezhetnek. Az oxigénhiányos állapot visszafogja az elasztintermelést, aminek fakóbb és kevésbé rugalmas bőr lesz a következménye.

Túl sok glutén

Gyakran hallhatsz manapság gluténmentes diétáról, illetve előfordulhat, hogy egyre több ismerősöd dönt bizonyos gabonafélék – például a búza – száműzése mellett. Tény, hogy egészséges szervezet esetén kifejezetten káros lehet az ilyesfajta óvatosság, ám meg kell jegyezni: a felmérések szerint a lakosság legalább fele a kelleténél nagyon sokkal több glutént fogyaszt, aminek néhány pattanás a legenyhébb folyománya. Érdemes tehát figyelni, mennyit eszel belőle.

Gyorsételek

Mivel a burgerek, a sült krumpli és a cukros üdítők többnyire a feldolgozott hús, az adalékanyagok és a hidrogénezett zsírok gyilkos kombinációját jelentik, nem meglepő, hogy a gyorséttermi koszt a bőröd szempontjából károsnak számít. Az egyetlen egészséges alternatíva, ha ezeken a helyeken öntet nélküli salátát kérsz – ám ebben az esetben is jobban jársz egy saját készítésű, nagyobb, frissebb és olcsóbb adaggal.

Színes (pék)sütemények

Több szempontból is ártalmasak a bőrödre nézve: alapanyaguk többnyire fehér liszt, zsír és cukor, ráadásul színezék és tartósítószer szintén található bennük, hogy a térfogatnövelőről ne is beszéljünk. Egyetlen rózsaszín fánktól valószínűleg nem éled újra a tinédzserkort, ám ha rendszeresen eszel ilyesmit, számíthatsz rá, hogy fölösleges faggyú formájában meglátszik az arcodon, a válladon, a karodon és a hátadon.

Túl sok koffein

Az orvosok egyetértenek abban, hogy napi egy-két adag kávé megivása egy egészséges ember számára nem okoz gondot. Ennél több kortyolása esetén azonban fokozódik a kortizol nevű stresszhormon termelődése, ami a már említett oxidációs, tehát öregedési folyamat gyorsulásához vezet. Minél vékonyabb és érzékenyebb a bőröd, annál nagyobb kárt tehetsz benne a túlzásba vitt koffeinnel. Ne feledd: nemcsak a kávéban, de például a kólában és a csokiban is találhatsz belőle!

Bármi, ha rendszertelenül étkezel

Elkeserítő hírünk van: akármennyire odafigyelsz arra, hogy mit eszel, minden igyekezeted kárba veszhet, ha a „mikor?” kérdést nem fontolod meg. Ha ugyanis hosszú órákon át tápanyag nélkül hagyod a tested, felborulhat a folyadékháztartásod és az emésztésed. Ennek sápadtság, fakó arcszín, hosszú távon pedig a rugalmasság elvesztése lehet a következménye a szárazság, a hámlás és a pattanások megjelenése mellett.

Rossz minőségű étrend-kiegészítők

Sokan szednek valamilyen vitamin- vagy ásványianyag-koktélt rejtő étrend-kiegészítőt. Esetenként éppen „szépítő tablettát”, ami makulátlan bőrt, hajat és körmöket ígér. A megfelelő forrásból, tehát teljes értékű táplálékból kivont, természetes alapú készítmények tényleg áldásos hatásúak lehetnek, ám a jellemzően olcsó, bizonytalan eredetű bogyók kapkodásának következménye gyakran ellentétes.