Jump to content

10 lépés az egészségesebb életért

2013. 09. 26. 10:00

Azt hiszed, hogy az egészséges életmód valamiféle hókuszpókusz, ami rengeteg időt, energiát és pénzt igényel? Vagy azt, hogy soha többé nem eheted a kedvenc ételeidet? Szerencsére ez nem igaz, hiszen már egészen apró lépésekkel is csodát tehetsz a testeddel és a közérzeteddel!

Igyál vizet!

A bőséges üdítő- és gyümölcsléválaszték láttán nem csoda, ha elfelejted, hogy a csap segítségével is olthatod a szomjad. A napi kétliteres ajánlott mennyiség eleinte soknak tűnhet belőle, ám amennyiben egy-két pohárnyival kezded, majd folyamatosan növeled az adagot, pár héten belül természetessé válik számodra, hogy a mosdóhoz vagy a vízautomatához indulsz. Természetesen szénsavmentes ásványvíz is tökéletes erre a célra, csak a nitrit- és nitráttartalomra figyelj, hogy minél alacsonyabb legyen!

Csökkentsd a koffeinmennyiséget!

A kávé, a kóla, az energiaital és a csokoládé mind koffeint tartalmaz. Bár az élénkítő vegyület életmentőnek tűnhet az álmos reggeleken, sajnos függőséget okoz, mivel a szervezeted egy idő után már meg sem próbálja magától helyreállítani az összpontosításhoz szükséges éberségi szintet. A lassankénti adagcsökkentés jelenti az egyetlen megoldást – ha pedig kávérajongó vagy, a napi harmadik csésze már mindenképpen koffeinmentes változat legyen!

Egyél levest!

Fölöslegesnek tartod a levesevést, ezért szinte soha nem is döntesz mellette? Rosszul teszed, mert a zöldségekből készült lédús fogás megfelelő elkészítés mellett igen gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, emellett pedig kevés kalóriát tartalmaz. Bónuszként pedig hozzájárul a teltségérzet kialakulásához, így a főételből kevesebbet igényelsz majd a jóllakáshoz.

Eddz néhány percet!

Már heti ötször félórányi mozgás is elegendő a szív- és érrendszer egészségének hatékonyabb megőrzéséhez. Ez azt jelenti, hogy ha kétszer tizenöt percet lecsípsz a hétköznapokból, máris körülbelül a felére csökkented az infarktus kockázatát, illetve az elhízás veszélyét. Megéri, ugye? Az edzés nemcsak futás vagy séta lehet, hanem akár kerékpározás vagy valamilyen otthon végezhető gyakorlatsor is. A lényeg, hogy izzadj meg!

Szellőztess!

Nemcsak akkor kell szellőztetni a lakásban vagy az irodában, ha már állott a levegő. Napi kétszer tíz perces ablaktárás még zimankó esetén is ajánlott, mert a levegő oxigéntartalma közvetlenül befolyásolja a fizikai és szellemi teljesítményed. Tény, hogy nem szabad mindent a környezetre fogni, de ha lankad a figyelmed, mindenképpen érdemes megpróbálkozni egy szellőztetéssel – főleg, amikor többen vagytok egy helyiségben!

Válaszd a halat!

Az orvosok legalább heti két adag hal fogyasztását javasolják, ehhez képest a magyarok többségének csak karácsonykor jut egy kis rántott ponty – ami ráadásul nem a legegészségesebb halfajta, s nem a legjobb elkészítési mód. A halban lévő telítetlen zsírsavak, köztük az omega-3 hozzájárul a szív- és érrendszer, valamint az idegek épségének megőrzéséhez, valamint táplálják a hajadat és a bőrödet. A tengeri fajták közül mind remek, lehetőleg minél kevesebb zsiradékban elkészítve, zöldségkörettel.

Aludj többet és jobban!

Az alvás mennyisége és minősége egyaránt fontos. El kell fogadnod, hogy az alvásigényed esetleg eltér másokétól: vannak, akik ötórányival is vígan elélnek, míg másoknak kilenc kell. Mind egészségesnek számít, csupán az a lényeg, hogy jól ismert a sajátodat, s ne akard megrövidíteni! Ha minimálisra csökkented az elektronikai eszközök használatát a hálószobában, továbbá természetes anyagúra cseréled az ágyneműt és a hálóruhádat, minden eddiginél pihentetőbb alvásban lesz részed.

Ne spórolj az arctisztítással!

Hullafáradtan esel haza esténként, így semmi kedved ahhoz, hogy az arctisztítással pepecselj? Az éjszakára fent hagyott smink sajnos eltömítheti a pórusokat és gátolja a sejtmegújulást, ezáltal gyulladáshoz, mitesszerekhez és akár idő előtti öregedéshez is vezethet. Ha tudod magadról, hogy lusta vagy a több lépéses lemosási művelethez, szerezz be törlőkendőket, amelyekkel fél perc alatt eltávolíthatod magadról a festéket, és már fel is kenheted a kedvenc hidratáló krémed!

Növényi alapanyagok a konyhában

Próbálj meg minél több növényi eredetű alapanyagot csempészni a konyhába: gyümölcsökből és zöldségekből rengeteg finomságot kreálhatsz. Nem kell rögtön a csülökről salátára váltanod, ha ekkora változtatás nem esik jól! Legyen az a célod, hogy a tányérod legalább felén zöldség foglaljon helyet, illetve a zsiradékokat is növényi eredetűre cserélheted. A salátára való olívaolajok mellett kapható olyan változat is, ami kifejezetten sütésre alkalmas. Apropó, próbáltad már a szőlőmag- és a tökmagolajat?

Lazíts!

Stressz hatására fokozódik a kortizoltermelés a szervezetedben. Ez a hormon többek között rossz közérzetet, anyagcsere-lassulást és nehéz ételek iránti sóvárgást eredményez – tehát csupa olyan dolgot, amelyek nélkül könnyebb lenne az életed! Amennyiben megtanulod megfelelően kezelni a stresszt, például relaxáció, meditáció, jóga vagy rendszeres edzés segítésével, jót teszel a testeddel és a lelkeddel. Ne feledd, hogy az erre fordított idő olyan befektetés, ami sokszorosan térül meg!