Jump to content

Ugrálókötéllel az aerob határán

2014. 03. 24. 10:03

Az állóképesség növelésére, formás vádli és miniszoknyacomb eléréséhez ajánljuk egy ugrálókötél beszerzését és annak napi használatát.

Nyílván nem a kötél ugrál, hanem mi. Az ugrálókötelezés gyermekkori játszótéri és salakos iskolaudvari emlékekhez képest számos sportág kiegészítőjeként komoly múlttal rendelkezik, sőt önálló sportággá nőtte ki magát. Mi azonban maradjunk a tömegsportnál, s bár tömeget pusztán izom formájában szeretnénk növelni az egyre enyhébb időjárási viszonyoknak megfelelő, testrészeinket itt-ott kivillanni engedő öltözékeink megjelenése késztet e mozgásformára. Növeli az állóképességet, arra meg mindig szükségünk lehet.

A főszereplő: egy jó eszköz, beszerzése nem okoz gondot, bármely sportboltban kapható sportoláshoz hosszabb távon alkalmas, a használatot bíró darab.

A helyszín: az ugrálókötelezés nem a nappaliban űzhető sporttevékenység. Fitness teremben már találhatunk egy kis szabad területet, ám a korán beköszöntött tavaszi időjárás lehetővé teszi, hogy már most a szabadban űzzük ezt a sportot, akár egész éven át. (Én futás után szoktam)

A talaj: ha éppen nem járunk homokos tengerparton, ahol mezítláb is ugrálhatunk, vagy perzsaszőnyeghez hasonló gyepen, akkor arra figyeljünk, hogy kényelmes, jó talpfelépítéssel rendelkező sportcipőt viseljünk az ugrálókötelezéshez. (A futócipőt nem cserélem le, abban végzem.)

A sport: ideális lenne, ha az első (néhány) alkalommal egy edzőtermi tükör előtt végeznénk a gyakorlatokat, így láthatjuk az esetleges rossz tartást, hibás kivitelezést, aszimmetriát, s azokat korrigálhatjuk. Ez azért is hasznos, mert előre figyelünk, ezt a későbbiekben tükör nélkül is próbáljunk betartani, ne a talajt nézzük. Kezdjük napi 5x1 perccel, normál felugrással és kötélhajtással. (bemelegítés elengedhetetlen, végezzünk néhány guggolásból felugrást / esetemben a futással az izmok ugyan bemelegedtek, mégis elvégzem én is)

Edzésterv a futas.net alapján:

1. hét: 5X1 perc

2. hét: 2perc+5X1 perc

3. hét: 3X1 perc+2 perc+3X1 perc

4. hét: 1 perc+1 perc 15 sec+1,5 perc+1 perc 45 sec+2 perc majd az egész edzés elölről még egyszer

5. és 6. hét: ugyanaz, mint a negyedik hét csak a végén 2X2 perc van még

7. és 8. hét: 2X2 perc+2,5 perc+3 perc+3.5 perc+4 perc+5 perc

A szériák között 15 másodperc pihenőt kell tartani.

Ugrásra fel: ugráljunk párhuzamos lábtartással fel s le a kötélhasználat alatt, idővel próbáljuk növelni a talajtól való távolságot. Amint egyre rutinosabban leszünk, végezzük a gyakorlatokat csak egyik, majd másik lábbal. A legvégén felturbózhatjuk a mozdulatsort gyors váltott lábú szökdeléssel és kötélhajtással, akár kereszt-kötelhajtással is. (ez nagyon lendületes zenével az igazi)

Nyújtás: a sportolás végén ne feledkezzünk meg a róla, álljunk a járda vagy egy lépcső szélére mindkét lábunkkal, talpunk első felével, hátul pedig felváltva nyomjuk le sarkunkat, érezzük közben, hogy nyúlik a vádli. Álljunk egyik lábunkon, másikat térdben hajlítsuk és sarkunkat érintsük hátsó, egyre formásabb felünkhöz, miközben a két comb párhuzamos. Ismételjük meg a másik lábbal is. Mivel a kar is sportolt, neki is jár a nyújtás.

Álljunk bele még ma, a hétfő mindig az újrakezdések, nagy elhatározások napja. Május közepére, 8 hét elteltével annyira hozzászokunk, hogy abba sem akarjuk hagyni, s a strandszezonra nem lesz rejtegetni valónk.

(fotó: worldlifestyle.com, fitsugar.com)