Jump to content

Mint két tojás

2014. 08. 21. 11:09

Az egypetéjű ikrek nem csak külsőben hasonlítanak egymásra. Egy húsz éven át tartó ikerkutatás megállapította, hogy a közös gének a boldogságra való hajlamot, vagy akár a vallásos nézeteket is befolyásolhatják.

Jim Lewis és Jim Springer egypetéjű ikrekként látták meg a napvilágot, ám négy hetes korukban elszakították őket egymástól. Mikor újra találkoztak 39 évvel később, döbbenten fedezték fel, milyen sok mindenben hasonlítanak egymásra, és nem csak külsőleg. Mindkét Jimet gyakran kínozta fejfájás, mindketten rágták a körmüket, ugyanazt az autótípust vezették, ugyanazt a cigarettamárkát szívták, sőt, Floridának egy azon strandjára jártak rendszeresen nyaralni.

A temérdek furcsa egyezésért a tudósok szerint a génjeik a felelősek.

Az ikrek hasonlóságáról szóló első komolyabb kutatást 1979-99 között végezték Minnesota-ban.

-Nagyon meglepett minket, hogy olyan viselkedési formáknak is genetikus az alapja, mint például a vallásosság, vagy a társadalmi attitűd, -nyilatkozta Nancy Segal pszichológus. –Addig azt hittük, ezek javarészt a családi háttérből erednek.

A Minnesotai egyetem kutatói húsz éven keresztül tanulmányoztak 137 ikerpárt, 81 egypetéjűt és 56 kétpetéjűt. Közülük a legérdekesebbek a Jim fivérek voltak ugyan, de még számos másik ikerpár is igencsak meglepte a pszichológusokat.

A két évtizednyi kutatás során 170 különböző vizsgálatot végeztek el az ikerpárokon.

Az egyikben például fényképeket készítettek a testvérekről, és ebből megállapították, hogy az egypetéjű ikrek ugyanúgy állnak, ugyanolyan a testtartásuk is, míg a kétpetéjűeké különböző.

Ami az illetők szexuális irányultságát illeti, ott azt fedezték fel, hogy a genetikának nagyobb szerepe van ebben fiú ikerpároknál, mint lányoknál. Ezt egyébként egy nemrégiben elvégzett, nagyívű svéd kutatás is megerősítette.

A minnesotai kutatásokból az is világosan kiderült, hogy a genetika sokkal többet nyom a latban a személyiségjegyek kialakulásában is, mint azt addig gondolták volna, tehát a nevelésnek és a környezetnek jóval kisebb a hatása, mint a géneknek.

Az intelligenciahányados esetében is mintegy 70%-ban a genetika felelős, és csak 30%-ban a környezet.

Az is igazán lenyűgöző, hogy még a vallásosság is nagyban alapszik a géneken, az egymástól távol felnövő egypetéjű ikrek nagy valószínűséggel gondolkodtak hasonlóan ebben a kérdésben, de ugyanez igaz volt a boldogságra való hajlamukra és a jólétükre is.

(Yahoo News, kép: ngm.nationalgeographic.com)