Jump to content

Stresszes időszak következik

2016. 08. 05. 17:00

Közeleg az olimpia. Elképzelni is nehéz, hogy mit élhetnek át azok a versenyzők a világ minden tájáról, akik erre tették fel életüket, hogy nyerjenek ezen a világeseményen. A legtöbb sportoló hőn áhított álma, hogy legalább egyszer olimpián szerepelhessen, érmet nyerhessen.

A sport, de még inkább a versenysport arról szól, hogy akár hosszú hónapokon keresztül, rendszeres edzések által készülnek fel a sportolók az idényre, hogy aztán minden tudásukat, erejüket, gyorsaságukat és praktikájukat bevetve, országnak és világnak is megmutathassák mivel töltötték idejük jelentős részét. A világversenyeken és az olimpián való részvétel jelentős esemény. Eleve a bejutásig nagy meccseket megvívnia a versenyzőknek saját magukkal és ellenfeleikkel. Amikor pedig a nagy esemény forog kockán, akkora a nyomás a sportolókon, hogy nem is mindenki tud megbirkózni vele.

A legnagyobb ellenség lehet a stressz, a lámpaláz. Még ha nem is vagyunk sportolók, főleg nem élsportolók, életünkben akkor is adódhat stresszes helyzet. Vizsgáztunk szóban és írásban iskolás korunkban, olykor szerepelnünk is kellett, ha akarunk, ha nem és versenyhelyzetben is voltunk akkor is, ha nem sportoltunk. Tudjuk milyen a drukk. Izzadunk, a gyomrunk liftezik, hányás, hasmensés kínozhat, a torkunkban dobog a szívünk, megemelkedik a vérnyomásunk, remegünk, álmatlanul vergődünk éjszakánként. Egyes extrémebb stressz esetén akár el is ájulhatunk idegünkben, de ez függ a személyiségünktől, arról is, hogy mi okozza a stresszes helyzetet.

A sportolók esetében konkrét oka van a drukknak, jól, a legjobban szeretnének szerepelni a versenyen. Ahogy lemegy a verseny, a versenyszám, megszűnik a stresszt kiváltó ok, akkor általában a tünetek is enyhülnek, megszűnnek. Csakhogy ez a hihetetlen fokozott izgalmi állapot nem mindig csak a jót, a jobb teljesítményt hozza ki a versenyzőből, hanem negatívan hathat a teljesítményre. Egy ilyen fokozott állapotban történő rossz mozdulat akár a sportoló karrierjét is keresztülvághatja. Ha nem képes magában a drukkot jól kezelni, végzetes lehet a pályáját és álmait tekintve.

A nyomás enyhítésére éppen ezért állnak az élsportolók segítségére olyan szakemberek, akik megfelelő technikákkal kordában tarthatják az indulatokat, érzelmeket. A sportpszichológusoknak az a feladata, hogy ezt kezelni tudják a nagy nyomás alatt lévő élsportolókban. Ha szükséges, akkor szakorvosok együttes munkájával önálló terápiát vetnek be.

Vajon mit élhetnek át most olimpikonjaink? Drukkoljunk együtt a magyar csapat minden tagjának!

(Forrás: livestrong.com, fitnationmag.com/képek)