Jump to content

7 tipp, hogy egészségben öregedjünk meg

2014. 06. 11. 11:20

Az öregkori betegségek 70%-a az életmódunk hozadéka, és a kórságok csupán 30%-áért felelősek öröklött génjeink, állítja a new yorki Columbia Egyetem professzora, Henry Lodge. Ezért sokkal fontosabb, hogy mennyi alkoholt fogyasztunk, vajon dohányzunk-e, hogy egészségesen táplálkozunk, mint az, milyen géneket örököltünk a felmenőinktől. Ez azonban nagyon jó hír, hiszen így mi is sokat tehetünk azért, hogy jó egészségben, méltóságban tudjuk leélni utolsó évtizedeinket.

Íme tehát hét olyan életmód-választás, amivel magunk is könnyen tehetünk ezért:

-Mozogjon!

A rendszeres sportolás minden korosztály számára nagyon fontos kell hogy legyen. Nem kell azonban megijedni, már egy egészen visszafogott mennyiségű mozgás is csodákat tesz! Egy koppenhágai kutatás bebizonyította, elég ha csak egy órát kocogunk egy héten összesen, hogy a várható élettartamunk jelentősen megnőjön, 6,2 évvel a férfiak, és 5,6 évvel a nők esetében. Egy másik kutató szerint a mozgás egyik fő célja az legyen, hogy találjunk valami olyan hobbit, nem ülős elfoglaltságot hetente két-háromszor, amit szívesen végzünk. Ez lehet kertészkedés, vagy süteménysütés is.

-Meditáljon!

A meditálás áldásos hatásairól már itt írtunk. De már az is sokat segít abban, hogy megszabaduljon a felgyülemlett sterssztől, ha 10 másodperces mély lélegzeteket vesz egymás után hatszor.

-Védje az ízületeit!

Az öregedés első jelei legtöbbször az ízületeinkben jelentkezik, mivel a porcok és az ínak vizet veszítenek az évek során, és emiatt már sokkal kevésbé rugalmasak. Az első ízületi fájdalomnál tehát érdemes ezeken dolgoznunk olyan kombinált mozgásformával, mely kardió, erősítő és pihentető gyakorlatokat ötvöz magában. Ez lehet heti 150 perc gyors gyaloglás, és heti két jóga óra.

-Tartsa a szemét a vérnyomásán és a koleszterinszintjén!

Ezek nagyon pontos előrejelzéseket tudnak adni arról, hogyan fog megöregedni. Az ideális számok eléréséhez pedig a legjobb, ha megfelelően táplákozik. Fogyasszon sok káliumban gazdag banánt, édesburgonyát, narancsot és paradicsomot. A mediterrán-diéta is segíthet a megfelelő koleszterinszint vérnyomás beállításában: a teljes kiőrlésű gabonatermékek, sovány húsok, diófélék, olivaolaj mind nagyon jót tesznek a szívműködésnek is.

-Járjon társaságba!

A társasági élet pihentető, ezáltal csökkenti a vérnyomást és gyorsítja a gyógyulás folyamatait. A magányosság pedig majdnem olyan káros az egészségre, mint az ivás, vagy a dohányzás.

-Tanuljon!

Nem kell, hogy a tanulás megálljon az iskola kapujában, hiszen mindig megszerezhetünk újabb és újabb készségeket, képességeket. Ezeknek az elsajátítása pedig az agyunkat is tovább frissen tartja.

-És végezetül: legyenek jók!

Egy friss kutatás bebizonyította, hogy minél gondoskodóbb, törődőbb valaki, annál nagyobb esélye van a hosszú, boldog életre. A felmérésből kiderült, hogy az amúgy éleseszű, de lelkiismeretlen alanyok többet ittak, dohányoztak, sikertelenebb volt a házaséletük és a karrierjük, és hamarabb meg is haltak.

(digg.com, kép: thehealthsite.com)