Jump to content

Antibiotikum - csapda lehet, ha nem jól csinálod

2015. 09. 01. 10:00

Nemsoká beáll az őszies, nyálkásabb idő, és elkerülhetetlenné válik, hogy ne találkozzunk prüszkölő, köhögő emberekkel. A terjedő baktériumok és vírusok ellen véd immunrendszerünk, de ha egy kis rés van a pajzson, ezek az apró lények beférkőznek azon és megbetegedünk.

Amikor a házi praktikák nem válnak be, mert nem egyszerű nátháról van szó, akkor orvoshoz fordulunk. A doktor általában antibiotikumot ír fel számunkra, hogy minél gyorsabban felgyógyuljunk. Tisztázni kell egy téves információt, az antibiotikum semmilyen segítségül nem lesz számunkra, ha vírusos megbetegedésben szenvedünk. Ezek a készítmények bakteriális fertőzésekkel veszik fel a küzdelmet. Korábban felírták ugyan vírus által terjedő betegség ellen is, holott ellenük egyáltalán nem hatásos.

A vírusok és a baktériumok közötti különbség nagyságrendi, felépítésbeli és szaporodásbeli is. A vírusok nanométeresek, míg a baktériumokat mikrométerben mérik. A baktériumok emellett sokkal komplexebb felépítésűek, mint a vírusok. Az az óriási különbség szaporodásukban is, hogy a vírusok csakis gazdasejt segítségével képesek szaporodni, míg a baktériumok önállóan is megteszik ezt. Az antibiotikum pontosan itt lép közben, azaz itt is. A célkészítmény meggátolja a baktériumsejtek szaporodását, és elpusztítják azokat.

Az antibiotikumos kezelés során a káros baktériumok valóban elpusztulnak, csakhogy emellett számos olyan is, amely szervezetünk számára fontos szerepet tölt be. Ám nem rombol az antibiotikum, ha körültekintően szedjük.

Mivel tényleg nem csak a káros baktériumokra is hat az antibiotikum, hanem a jótékonyt is elpusztítja, így ennek ismeretében sokan el is utasítják a gyógykezelésnek ezt a fajtáját. Megesik, hogy valaki elkezdi ugyan szedni a pirulákat, de idő ellőt abba is hagyja, pedig ilyenkor akár még többet ártunk szervezetünknek, mint használunk.

Szedd tehát be azt a mennyiséget, amelyet orvosod felírt, de mellé szedj probiotikumot, vagy legalábbis vigyél be probiotikus baktériumokat a szervezetedbe. Ezekhez az érleléssel készült élelmiszerekből is hozzájuthatsz: savanyított káposzta, érlelt sajtok, kefir, joghurt.

(Kép forrása: breda-en-alles-daaromheen.nl)