Jump to content

Virágkarnevál Debrecenben

2014. 08. 19. 13:08

Idén 45. alkalommal rendezik meg a Debreceni Virágkarnevált, ahol több millió virágszálat használnak fel a különböző témákat feldolgozó virágkocsikon.

Az elmúlt 45 évben több mint 500 virágkocsi-kompozíció, több mint 1000 külföldi és hazai művészeti csoport, több millió szál virág, több tízezer közreműködő, több száz „virágos” program színesítette a rendezvényt. Idén a Debreceni Virágkarnevál történetének újabb fejezete kezdődik el, hiszen az egész napos programot követően a Karneváléj alkalmával a rendezvény megújulva tér vissza régi otthonába, a felújított Nagyerdei Stadionba.

Augusztus 20-án már reggel 8-kor kezdődik a karneváli felvonulás, ahol kerékpárosok, veterán autók, virágkocsik és művészeti csoportok vonulnak fel. A karneváli menet résztvevői a Petőfi tértől a Nagyerdei Stadion északi rendezvényteréig vonulnak fel, ahol13 órától a leállított virágkocsik testközelből tekinthetők meg. A közönséget folklór csoportok bemutatói szórakoztatják. 19.30-tól pedig Sztárok és szirmok címmel kezdődik a Karneváléj a virágkocsi promenáddal, amely keretében közismert énekesek lépnek fel.

Idén 15 virágautóval készülnek a karneválra, közülük is kiemelkedik a menetet vezető Szent Koronát formázó virágkocsi. A kompozíción a koronázási jelvények is helyet kapnak: az országalma az országot és a földet testesíti meg, a jogar pedig az ítélkezés, az igazságosság és a jogszolgáltatás jelképe. A kompozíció Szent István ünnepén állandó szereplője a karneváli menetnek. 2009-ben a Debreceni Virágkarnevál 40 éves jubileuma alkalmából útra kelt a Szent Korona: a sikeres budapesti bemutatkozás után meg sem állt Balatonfüredig. Immár hagyománnyá vált, hogy magyarországi és határon túli városok fogadják a virágkocsit, így járt eddig Eger, Pécs, Nagyvárad, Cegléd és Kecskemét városában, s tavaly a koronázási város, Székesfehérvár fogadta. Idén az államiság Szent Koronája Gyula városának lakosaihoz és Nagyváradra jut el. A kocsit a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Debreceni Helyőrségi Zenekara, valamint a történelmi zászlók és hagyományőrző csoportok kísérik.

Az első években a díszítéshez kizárólag élővirágokat használtak, mára viszont megnőtt a száraz virágok felhasználása, de így is egy-egy kocsi díszítéséhez 150-250 ezer szál élővirágot használnak fel a témának megfelelően. A karneválra már hónapokkal előbb készülnek, a kocsik díszítése pedig 2-3 héttel a rendezvény előtt elkezdődik. Hagyományosan különböző vállalkozások, cégek díszítik a kb. 15-16 kocsit, amelyekhez 3 millió szál virágot is használnak. Végül a vágott virágokra kerítenek a sort, amelyeknek a frissessége csak úgy garantált, ha közvetlenül a felvonulás előtt, azaz 19-én éjszaka tűzik fel őket. A kocsiknak augusztus 20-án, reggel 6 órakor már teljes pompájukban kell díszelegniük!

(fotó: panoramio.com)