Jump to content

Dohányzásleszokás a hatékonyság tükrében

2017. 11. 06. 15:00

Olykor elegendő az akarat, míg máskor az elhatározás is nehezen jön. Mert néha hiába a terápia, nikotintapasz vagy az életmódváltás a cigarettafüst újra beburkolja a mindennapokat. Mit lehet még tenni? Betartani az alábbi 5 lépésből álló dohányzásleszoktató útmutatást.

Manapság egyre több alternatíva kínálja a gyors és hatékony leszokás módját, csak az a gond, hogy nem hosszú távon. A cigizés végleges abbahagyásához azonban többre van szükség, mint a kezdeti lelkesedésre. Psychologytoday szakemberei szerint az alábbi 5 lépés viszont az imént említett, azaz a végleges leszokás kulcsa.

  1. lépés: Motiváció a leszokáshoz.
  2. lépés: Felkészülés a dohányzás feladására.
  3. lépés: Leszokás.
  4. lépés: A vágyakozás és az elvonási tünetek kezelése.
  5. lépés: Megküzdés hiánnyal.

Vegyük górcső alá az első lépést, azaz a motivációt. Kiváló önboostolás, ha írunk egy listát a dohányzás előnyeiről és hátrányairól, amit a végén összesítünk. Lesznek benne valószínűleg olyan elemek, mint a „stresszlevezető” és „megnyugtató” hatása, csakhogy ne felejtsük el az sem, hogy cserébe sárga fogak, beteg tüdő és tíz évvel megrövidült élethossz jár. Ha egy kicsit is alábbhagyna a leszokási kedv, érdemes végigolvasni a listát!

A felkészülési fázis épp oly fontos, mint maga a leszokás, ugyanis kellő mentális elhatározás, és tudatos törekvés nélkül aligha járunk sikerrel. Ebben a szakaszban még lehet dohányozni, de érdemes a dohányzási szokásokat papírra vetni, illetve a fenti motivációs listát is gyakrabban olvasgatni.

A cigizési szokások naplózása sokat segíthet a „miért dohányzom” kérdés megválaszolásában, és káros szokásunk rabláncainak feloldásában.

A leszokás pillanata. Amikor eljön a nagy nap, akkor tüntessük el az összes dohányzásra emlékeztető terméket: a hamutálakat, az öngyujtókat és persze a cigarettákat. Egyébként ne kerítsünk neki nagyobb feneket, mint amekkorát kell, mert ha teátrálisan elszívjuk az utolsó szál cigit, az agyunkban semmi más nem fog járni, csak hogy az volt az utolsó szál, amiből többé nem kaphatunk. A tiltott gyümölcs pedig mindig édesebb.

Sóvárgás, elvonási tünetek, vágyakozás. A dohányzásról való leszokást követően szinte mindegyik érzés felbukkan napjában többször. Ezek az ingerek ugyan nem tartanak tovább egy percnél (hacsak tudatosan nem ez jár a fejünkben), és számos gondolatelterelési stratégia létezik eme helyzetek kezelésére. Ilyen például a rágózás, a nyomasztó gondolatok megosztása mással vagy épp a sport netán a videojátékok.

A sóvárgásokat gyakran olyan helyzetek, tevékenységek és érzelmek váltják ki, amelyekkel a dohányzáshoz társult. Ilyenkor jön jól a dohányzási napló, ami ékes bizonyítéka annak, hogy valójában csak a megszokás rabjai vagyunk, nem a nikotiné.

Siker és megküzdés a hiánnyal

A sikeres leszokásig nagyon nehéz és hosszú út vezet. Ám érdemes fejben tartani, hogy a sóvárgás és a vágyakozás csupán az első heteket jellemzi, az idő előrehaladtával pedig egyre jobban csökken és csökken.

3 hét után pedig már alig fogod kívánni a cigarettát, és hivatalosan is leszoktál!

(Forrás: marmalade.hu | Kép: pixabay.com)