Jump to content

Kalauzolás a képeslapok világában

2016. 12. 28. 19:00

Akik most felnőttek, középkorúak, azok közül sokan maguk is gyűjtötték a szalvétákat, vagy a képeslapokat. Rendszerezve, dobozban tárolva, büszkén mutattuk az érdeklődőknek gyűjteményünket, a régi képeslapokat. Manapság egyre ritkábban használjuk az üdvözlésnek ezt a formáját.

A távol, akár a világ másik részén élő rokonokkal, barátokkal, ismerősökkel való kapcsolattartásához gyakran használt módszer volt a kézzel írt képeslap küldése. A születésnapok, bármilyen más alkalom köszöntésének, ünneplésének, arról való megemlékezésnek egyik legjobb módja volt a képeslap. Karácsony idején a képeslapok igénybevétele megsokszorozódott. Az internet világában, az elektronikus levelezés, a közösségi oldalak és az online beszélgetésre is alkalmas felületek használatával a képeslapok használata teljes mértékkel visszaszorult. Ha mégis küldünk képeslapot, akkor annak is létezik már elektronikus formája. Csak néhány adat és az üdvözlő szöveg beírása szükséges ahhoz, hogy a címzett elektronikus fiókjába kerüljön a képeslap. Mennyivel könnyebb ma már néhány gombnyomással az üdvözlést átadni, míg a hagyományos képeslapot megírni, felbélyegezni, postán feladni. Modern technika ide vagy oda, talán a mai világunkban még nagyobb öröm egy kézzel megírt, gyönyörű képeslapot kezünkbe venni. Ma már szinte kuriózum, ha valaki képeslappal lepi meg ismerősét, rokonát. Egy angol köztisztviselő, feltaláló, Henry Cole kérésére készítették el az első üdvözlőkártyát. A megrendelő családjának több generációja szerepelt a kép közepén, az oldalán pedig olyan illusztrációk voltak, amelyek jó cselekedeteket ábrázoltak.

A legelső képeslap Angliából

Habár karácsonyi üdvözlőkártyának nevezték az Angliában kereskedelmi forgalomban lévő képeslapokat, valójában inkább a tavaszt ábrázolták, és azt köszöntötték inkább, mintsem a telet. Egyre népszerűbbé vált a XIX. század végi Angliában a képeslapok használata, így 1873-tól már nyomdászok kezdtek el foglalkozni a szélesebb körben kiadott üdvözlőkártyák gyártásával. Ezután pedig már Amerikában is rákaptak a képeslapok készítésére, az XX. század legelejétől kezdve pedig Európában is népszerű lett a képeslap küldése.

Angliában kezdték el a hivatalos képeslapok küldését is divatba hozni. Az elmúlt év eseményeit ábrázoló grafikákat nyomták a képeslapokra. Amerikában csak 1953-ban küldte az akkori amerikai elnök az első hivatalos üdvözlőlapot.

A XX. században már kimondottan jól jövedelmező volt a képeslapok gyártása, és ahogy fejlődött a nyomdatechnika, úgy változtak az üdvözlőlapok grafikái is, mind témájában, mind pedig technikájában is.

A XIX. században úgy hasznosították újra a képeslapokat, hogy a női szervezetek tagjai összegyűjtötték a feleslegessé vált üdvözlőkártyákat, az ábrákat, figurákat kivágták, és abból albumokat, kis könyveket készítettek olyan gyerekeknek, akik kórházban voltak, árvaházban nevelkedtek. Egyszóval jótékony célra használták fel a képeslapokat. 1945-től pedig az UNICEF készít saját karácsonyi üdvözlőlapokat, amely célja az adományozás.

Az elektronizált világban milyen jó érzés az, ha postaládánkban egy szép képeslap fogad, amelyet egy kedves ismerősünk írt számunkra.

(Forrás: marmalade.hu | arthistoryarchive.com, wikimedia.org/képek)