Jump to content

Akik az élőre esküsznek

2016. 12. 11. 19:00

Ma már szinte mindennek megvan a műanyag változata, de sokan vannak úgy, hogy karácsonyfából csakis az élő jöhet szóba. Habár praktikusabb egy műfenyőt kihajtogatni a szekrényből, de a kényelem nem adja azt, amire sokan vágyunk.

Számos előnye van a műfenyőknek, és az áruházak széles választékát kínálják fel. Az asztali dísztől a több méteres verzión túl, a dússágában, anyagában és színében is változatos műfenyők között válogathatunk. Egyesekbe már az izzósor is be van építve, vagy műhóval lefújt változata szolgáltatja a téli hangulatot. Hiába a tartósság, hiába a praktikusság, egyáltalán nem közelíti meg azt az élményt és hangulatot, amelyet az élő fenyő garantál.

Habár számolnunk kell a meleg lakásban az lehullott tűlevéllel akkor, ha élő fenyőt viszünk be karácsonyfa gyanánt, de azzal is, hogy általa igazi karácsonyi hangulatot kölcsönöz otthonunknak, és az illat az, amelyet egy műfenyő sosem tud megteremteni.

A fenyőnek nem az otthonunkban van a helye eredendően, ezért, ha a meleg lakásba visszük, az sokkolja a növényt. Habár télen is előfordul, hogy a kinti hőmérséklet igencsak meleg, így bent is elviselik, csakhogy ez ne jelentsen tíz napnál többet.

Az élő fenyőt földlabdával, zsákkal bevont módon árusítják. Mindenki szép és egészséges fára vágyik, ezért érdemes alaposan szemügyre venni. Vizsgáljuk meg, hogy a tűlevelek nem hullnak-e le. Minél magasabb egy fenyőfa, annál rosszabbul viseli azt, hogy mozgatják, átültetik. Sokan pedig éppen a magasságot hajhásszák. A legjobb, hogy a fenyő 150 és 180 cm közötti.

A megvásárolt fenyőt nem biztos, hogy azonnal díszíteni fogjuk, ezért szükséges, hogy a földlabdás, vagy már elültetett fenyőt hideg helyen tartsuk, amely lehet a garázs, az erkély. Úgy helyezzük el, hogy minél kevesebb időt töltsön a melegben. Aki azt szeretné, hogy karácsonyfája kitartson vízkeresztig, annak január legelején újból hűvös helyre kell vinnie a fenyőt. Minél több időt tölt egy fenyő a meleg otthonunkban, annál kevesebb az esélye, hogy a kiültetést túléli. A feldíszített karácsonyfát a fűtőtestektől a lehető legtávolabb szükséges elhelyezni. A fenyő földjét nedvesen kell tartani, de a túllocsolás ártalmas. Hogy jól érezze magát bent is a karácsonyfa érdemes magasabb páratartalmat biztosítani, és arra is vigyázzunk, hogy az ágakat és a rügyeket ne törjük meg. Ha a kertünkben is szívesen látnánk élni az egykori karácsonyfát, akkor a benti tartásához jó minőségű virágföldre, humuszra, szerves trágyára van szükség. Miután lecsengett az ünnepi hangulat, de még nem lehet kiültetni a kertbe, tartsuk hűvösön. Meg kell várni a tavaszt, majd az áprilisi ültetésig fokozatosan kell a szabad levegőre vinni. 50-80 cm átmérőjű gödörbe úgy kerüljön, hogy a gyökérnyak a földfelszínnel legyen egy szintben. A fenyőt alaposan locsoljuk meg, fedjük be a tövét szalmával. A fiatal fenyő gyökere lassan fejlődik, ezért érdemes kitámasztani és nyáron is locsolni szükséges.

(Forrás: marmalade.hu | goodhousekeeping.com, earth911.com/képek)