Jump to content

Világbéke 12 dollárért

2014. 10. 31. 11:09

Vajon mi kell ahhoz, hogy megértsük egy konfliktusban az ellenfeleink motivációját, és hogy elnézőbbek legyünk irántuk? Hogyan lehetne elérni, hogy az emberek olykor belegondoljanak az ellenfeleik helyzetébe is?

Egy kutatás szerint könnyen el lehet érni, hogy az emberek pozitívabban gondolkodjanak az ellenfeleikről. Nem kell hozzá más, csak egy kis pénz, és máris eltűnődnek azon, mi motiválhatja a másikat. A megértés és együttérzés után pedig a kompromisszumra is nagyobb esély nyílik.

-Az ideológiai ellenfelek a gazdaságot és a bolygójuk egészségét is kockáztatják azzal, hogy képtelenek kompromisszumot kötni. Vallási, politikai és különböző népcsoportok keverednek harcba egymással az egész világon csupán azért, mert képtelenek megosztozni a hatalmon, a földön, vagy a vallásos helyeken. -magyarázza a kutatás egyik vezetője. Míg a konfliktusok forrása legtöbbször igen összetett és bonyolult okokra vezethető vissza, a következményei olyan károsak, hogy ez igazán motiválhatná az embereket a kompromisszumra.

A tanulmány szerzői azt feltételezték, hogy az ellentétes felek némi pesszimizmussal tekintenek a kompromisszumos megoldás lehetőségei felé, és arról is volt egy hipotézisük, hogy mi okozhatja ezt a borúlátást. Szerintük az állhat ennek a hátterében, hogy míg az egy csapatban együttműködő emberek úgy érzik, általános és kölcsönös szeretet motiválja őket, ellenfeleikről ezeket a pozitív érzéseket nem feltételezik, sőt, azt képzelik, hogy azok gyűlölettel vannak tele, ami feléjük irányul. Így viszont nem is szívesen munkálkodnának azokkal együtt egy közös cél érdekében. Mivel nem hisznek igazán a köztes megoldásban és kompromisszum lehetőségében, ezért nem is törekednek rá egyik ellenséges oldalon sem.

A kutatók a kísérlet során arra alapoztak, hogy mivel a pénz mozgatja a világot, néhány dollárért akár ideológiai vitákban is motiválhatóak lennének az emberek, hogy jobban belegondoljanak ellenfelük helyzetébe és érzéseibe. Azt mondták tehát a kísérleti alanyoknak, hogy kapnak 12 dollárt, ha helyesen meg tudják becsülni az ellenfelük motivációját. Ezzel azt akarták elérni, hogy ahelyett, hogy egy arctalan ellenséges csoportként látnák az ellenfeleiket, gondolkodjanak el azon, hogy ők is mind különálló egyének önálló gondolatokkal és érzésekkel.

A módszer pedig remekül működött egy bizonyos szintig, az előítéletek helyett valós gondolatok és érzések léptek fel. Más szóval mindössze 12 dollárral a kutatók elérték, hogy az emberek belehelyezzék magukat egy rövid időre a másik cipőjébe, elgondolkodjanak azok motivációján és ezáltal tegyenek egy hatalmas előrelépést a közös megegyezés felé.

Míg természetesen nem lenne kivitelezhető, hogy a világon minden egyes ellenséges csoport, nép, vagy ország tagjainak adjunk 12 dollárt fejenként, hogy elsimítsuk a vitákat, a kutatás mégis egy izgalmas kérdést vet fel. Hiszen legtöbbször valóban elég lenne, ha néha-néha megtorpannánk és eltűnődnénk, vajon mik lehetnek ellenfeleink mozgatórugói valójában? És ezzel máris közelebb kerülnénk egy békésebb, konfliktusmentesebb világhoz.

(Arstechnica, kép: fanpop.com)