Jump to content

Olajszennyezés a köbön

2016. 06. 25. 19:00

Szennyezzük környezetünket, ezt tesszük nap, mint nap. Ha a civilek környezettudatosan is élik életüket, a hatalmas bevételt remélő olajfúró cégek tornyai, az olajat szállító tankerhajók szennyezéséről mit sem tehetünk.

A Mexikói-öbölben olajfúró tornyokat állítottak fel, hogy így termeljék ki a kőolajat. Az ilyen jellegű kitermelés során számos baleset bekövetkezhet, amely emberéleteket követelhet, és óriási környezetszennyezéssel jár. Ez történt 2010-ben is, amikor az egyik olajfúró torony kútjából metángáz buborék tört fel, majd szétrobbantotta a szerkezetet. A platformon dolgozók közül többen életüket veszítették, és a becslések szerint nagyjából 780 millió liter olaj került a vízbe. Elképzelhetetlen, hogy micsoda kárt tett a Mexikói-öbölben ez a szennyezés. Igyekeztek valami megoldást találni arra, hogy megállítsák az öbölbe kerülő óriási mennyiségű kőolaj és gát elvezetését. Több megoldást próbáltak ki, de mind kudarcba fulladt, végül mechanikai elfojtással oldották meg a szivárgást. Egy 75 tonnás zárósapkával zárták el a gáz és az olaj útját.

Amióta létezik az olaj kitermelése, valamint annak elszállítása, azóta lényegében veszélyben van a környezet, mert már a kezdetektől fogva voltak balesetek, sérülések, amelyek szennyezték a környezetünket. Majdnem minden évtizedben van legalább egy nagy olajkatasztrófa, amely hosszú időre beszennyezi az adott környezetet.

Nemcsak maga a kitermelés közben történt balesetek jelentik a kockázatot, hanem a kőolaj szállítása is. Tankhajók sérülnek meg, süllyednek el és jelentős olajmennyiség kerül a tengerekbe.

Nagy gondot okoz, hogy a tengervízbe került olaj bekerül a táplálékláncba. Hogy lehet ez? A tápláléklánc egyik kis láncszeme a tarisznyarák, amely kevés olajat vesz fel, mert a mérete is kicsi, ám a tápláléklánc csúcsához érve egyre több mérget fogyasztanak el a ragadozók. A környezet, az ottani ökoszisztéma talán gyorsan tud regenerálódni. Ott van arra nagyobb esély, ahol a víz melegebb és az olajevő mikrobák gyorsabban képesek feldolgozni az olajat, valamint a víz is felhígul az áramlatok segítségével. Az olaj rátapad a madarak tollazatára, így elveszítik repülési képességüket. A tengerben élő emlősök orrnyílása, a halak kopoltyúja dugulhat el, amely fulladást okoz.

Habár tudják az emberek, hogy mekkora kockázata van a kitermelésnek, milyen veszélyes a környezetre és az élőlényekre is, de az olaj adta kényelmet nem adnák fel.

Ezt csinálja az ember:

(Forrás: latimes.com, bloomberg.com/kép; youtube.com/videó)