Jump to content

Erre figyelj, ha szörfölsz a neten

2016. 03. 28. 17:59

Sokan még mindig bedőlnek a fake oldalaknak és egy-egy megosztással ártatlanul terjesztik az álhíreket, kitalált történeteket, nem létező akciókat és pénzszerzési lehetőségeket. A baj csak annyi, hogy ezek az oldalak nagy kárt okozhatnak, és nem csak a számítógépben, hanem a pénztárcádban is!

Az elmúlt években szárnyra kaptak a valótlan tartalmakat terjesztő oldalak, melyeket meglepő módon emberek ezrei látogatnak és olvasnak nap mint nap. Ezzel csupán az a gond, hogy az adott portálokon megjelenő cikkek, írások köszönő viszonyban sincsenek a valósággal. Nem szakmabeliek írják, csupán pár unatkozó, like-vadász, a hiteles forrásokat alig vagy egyáltalán nem ismerők.

Jobb esetben ezen oldalak szerkesztői csak összelopkodják az amúgy jogvédelem alatt álló írásokat, rosszabb esetben olcsó kreálmányokkal öntik el a felületet, ami érezhető valótlansága ellenére ezreket késztet elolvasásra, megosztásra, interakció generálásra.

S hogy mi motiválja a készítőket az ál-híroldalakat létrehozásában?

Egyrészt fel tudnak futtatni egy site-ot, amelyen értékesíthetik a reklámfelületeket. De az is lehet, hogy csak tetszik nekik, hogy híressé válnak, hiszen a figyelemfelkeltő, sokszor megbotránkoztató címek azonnal odavonzzák a tekintetet.

Az olvasó pedig alapvetően kíváncsi, s mindenre kattint, ami egy kicsit is eltér az átlagtól, érdekesebb, kirívóbb, ezért ezeknek az oldalaknak az olvasottsága magas lehet, fűzte hozzá Jakab Krisztina pszichológus.

A hamis híreket tartalmazó oldalak terjedése azonban komoly veszélyeket és kockázatokat hordoz, hiszen félinformációkat, hazugságon alapuló híreket terjesztenek az internetes közönség körében.

S mivel a felhasználók minél gyorsabban szeretnének hírekhez jutni, annak is megvan a veszélye, hogy nem tájékozódnak megfelelőképpen és körültekintően.

Az olvasók gyakran bedőlnek az álhíreknek, elmondják másoknak, akik szintén továbbadják a hallottakat. Az ártatlan tréfától a rossz viccen át a komoly következményekig bármit magában hordozhat egy-egy álhír.

Az ál-híroldalak a félretájékoztatáson túl mások hírnevének rombolására, brandrontásra is tökéletesen alkalmasak, hangsúlyozta Szűts Zoltán médiakutató.

Az álhirdetésekből a fogyasztónak közvetlen kára is származhat, ha egy-egy kihagyhatatlannak tűnő akció reményében nem létező cégeknek utal pénzt, az árut pedig soha sem kapja meg.

Ahhoz, hogy ne tudjanak megtéveszteni bennünket, érdemes alaposan tájékozódni még arról is, hogy honnan tájékozódunk.

 

További érdekességekért, bátran keresse fel a Marmalade  Facebook oldalát!
(Kép: betanews.com Forrás: marmalade.hu/hirado.hu)