Jump to content

Védekezz okosan a telefonodon

2016. 03. 24. 19:00

Szoros kapcsolatot ápolunk okostelefonunkkal. Az utcán járókelők között sokakat látunk leszegett fejjel, akik nem a lábuk elé néznek, hanem a kezük ügyében lévő szerkezetre, mert menet közben is lógnak az online világban.

Miközben pedig serényen nyomkodjuk okos készülékeinket, olyan információkat tárolunk azokon, amelyeket barátainkkal, családtagjainkkal sem biztos, hogy megosztanánk. Egy üzenettel, egy hozzászólással és egy fotóval is komoly károkat okozhatunk magunknak, visszaélések áldozatává válhatunk. Csakhogy ezeken kívül még jelszavakat is tárolhatunk saját készülékünkön, így lopás következtében igazi veszélyt jelenthet. A privát fotók, üzenetek olyanok, amelyeket senkivel nem szívesen közöl az ember. Tisztában vagyunk ezek fontosságával, jelentőségével, de az adatok és a telefon védelmére még mindig nem figyelünk eléggé. Még akkor sem használunk olyan védelmi funkciót, amely a telefont és az adatokat is védené, ha tudjuk, hogy létezik ilyen.

A telefonlopás nagyon rosszul érinti az embert, ez érthető. Önmagában a tény is bosszantó, de ha még a készüléken tárolt adatokat is kiszivárogtatják az elkövetők, még nagyobb kárt okoznak. Márpedig a lopások negyedénél jellemző az, hogy közzé tesznek olyan jelszavakat, adatokat, amelyet még barátunknak sem mutatnánk meg. Igazán nagy kárt tudnak okozni.

Bármerre sodor az élet, a „Hol található a toalett?” kérdésén kívül még fontosabb az, hogy van-e wifi és mi a jelszó. Wifi nélkül még az élet is képes majdcsak megállni. Egyre több közterületen válik elérhetővé az internet, így nyilvános rendszeren keresztül tudunk rácsatlakozni a hálózatra. Éppen azért ólálkodnak a hackerek is ilyen rendszerben, hiszen könnyedén begyűjthetik a jelszavakat, adatokat. Ilyen esetben nem árt minimálisra szorítani internetezési vágyunkat. Gondold át, hogy mit intézel nyilvános wifi hálózaton történő bogarászás során.

A telefon állandó élettársunk. Olyan viszony ez, amelyet annyira gondosan ápolunk, hogy sokszor még a mosdóba, fürdőbe is magunkkal visszük. A telefonhasználók több mint fele, még az ágyba is magával viszi hűséges párját, telefonját. Ez a fajta kapcsolat azonban azt eredményezi, hogy megfeledkezünk annak biztonságáról.

A mintával feloldható képernyőzár legalább már egy próbálkozás a telefon védelmére, de annak mintája könnyen megfigyelhető, ráadásul ujjnyomunk elárulhatja mi is a minta. Érdemesebb inkább számokból, betűkből álló kódot alkalmazni. Az újabb készülékekben már ujjlenyomat-olvasó rendszer, vagy arcfelismerés is van.

(Forrás: http://wirelessrev.ca, hfcre.info/képek)