Jump to content

Aki a könyveket szereti...

2015. 02. 17. 11:21

...rossz ember nem lehet. Legalábbis a tudomány szerint biztosan nem. Kukkantsunk hát bele a könyvrajongók agytekervényeibe!

Mostanában egyre kevésbé divatos az olvasás, az emberek szívesebben néznek tévét, pötyögnek a telefonjukon, vagy a számítógépen esténként, ahelyett hogy egy klasszikus regényt üssenek fel pihenésképpen. Pedig a regények olvasásának számtalan előnye van a kellemes, csendes szórakozáson kívül is.

Egy 2013-as egyetemi kutatás a regényolvasók agyát vette górcső alá, majd összehasonlította azokéval, akik nem különösebben rajongtak a klasszikusokért. A kísérlet során az olvasós csoportnak Robert Harris Pompeji című könyvét kellett lapozgatnia kilenc estén keresztül.

Ebből kiderült, hogy a nem olvasós táborral szemben különös agyi aktivitás tapasztalható az esetükben. Egészen pontosan nagyobb volt az aktivitásuk az agyuk temporális lebenyében –ez a terület felelős a nyelvek megértésében, illetve a központi barázdákban, ami pedig a mozgás elképzelésében játszik fontos szerepet. (Ez a terület aktivizálódik, amikor elképzeljük például, hogy berúgjuk a győztes gólt, így valóban úgy érezzük, mintha meg is tennénk.)

Ezért fordulhat elő, hogy könyvünk főszereplőjével könnyen tudunk azonosulni, és mi is átérezzük, milyen érzelmek dúlhatnak a lelkében egy-egy szívfacsaró jelenet során. És pontosan ez az oka annak is, hogy a regénykedvelő emberekből nagyon jó barátok válnak, mivel sokkal érzékenyebben reagálnak mások problémáira.

A 2013-as kutatás során arra is kíváncsiak voltak a szakemberek, milyen empatikusan reagálunk mások problémáira és érzéseire. Ezért arra kérték a kísérlet alanyait, hogy egy öt pontos skálán jelöljék meg, mennyire éreznek együtt a könyvük főszereplőjével.

Ebből kiderült, hogy az empátia csak azoknál az embereknél volt kimagaslóan jelen, akik rendszeresen olvasnak regényeket. Sőt, minél komplexebbek voltak, illetve minél kevésbé voltak felszínesek ezek a regények, annál jobban teljesítettek az alanyok az érzelmi intelligenciát vizsgáló teszteken is.

Más kutatások is foglakoztak már az olvasás pozitívumaival, így most már azt is tudjuk, hogy a versek olvasása javítja a memóriát és az önismeretet, a Harry Potter regényekért rajongó gyerekek pedig sokkal kevésbé előítéletesek.

(Mic, kép: womansday.com)