Jump to content

9 tévhit a vesekőről

2015. 04. 04. 11:19

A vesekő igencsak fájdalmas ügy, ha tehetjük, inkább kerüljük el a kialakulását. Érdemes tehát tisztázni e problémát övező tévhiteket.

1.- Ha áfonyalevet iszol, az segít kimosni a vesekövet.

Olyannyira téves, hogy akár még ronthat is az állapotodon a gyümölcslé.

2.- A vesekő olyan, mintha a gyomrod fájna.

A vesekövet legtöbbször inkábbb a szülési fájásokhoz szokták hasonlítani. A görcsös fájdalom hullámokban tör az emberre, érzésre pedig szúró, éles fájástól a tompább, menstruációs görcsökig terjed a skálán.

3.- A fájdalmat a hátunk alsó részében érezzük, ahol a vesék találhatóak.

A fájdalmom az alhasban jelentkezik, mivel a kő a vesékből kiindulva már a húgyvezetékben van. A vesekő elzárhatja a vizelet útját, ami rettenetes fájdalmommal és rosszulléttel jár.

4.- A tej fogyasztás –annak kálciumtartalma miatt- vesekövet okozhat.

Nem a kálcium a főellenségünk ebben a helyzetben, sőt. Sok embernek azért lesz veseköve, mert kálciumhiányos a szervezete. Ezért is figyeljünk oda, hogy elég tejterméket, joghurtot, tejet, sajtot, illetve magnéziumot fogyasszunk, mivel ez utóbbi segíthet megelőzni a vesekő kialakulását.

5.- Számtalan vesekövet fogunk végül kiüríteni.

A vesekő állhat több, vagy egy darabból. Többnyire azonban egy nagyobb darabról beszélhetünk, főképp akkor, ha első alkalommal jelentkezik nálunk a baj. Sajnos azonban ha már egyszer végigszenvedtünk egy vesekövet, 90% az esélye, hogy a következő négy éven belül ismét lesz vesekövünk.

6.- Pár óra alatt kiürül a szervezetből a vesekő.

A legtöbb embernek két-három napjába telik, amíg megszabaul e kellemetlenségtől, de egyes esetekben hetekbe is beletelhet.

7.- A szénsavas üdítőitalok fogyasztása vesekövet okozhat.

Nem maga az üdítőital a fő bűnös, bár az igaz, hogy az üdítőitalokban található foszforsav valóban okozhat vesekövet.

8.- A magas oxalát-tartalmú élelmiszerek vesekövet okozhatnak.

Bár a nagy mennyiségű oxalátfogyasztás valóban káros lehet, ha kiegészül sok sófogyasztással, és kevés folyadékivással. A vesekő kialakulásának esélye azonban inkább genetikai okora vezethető vissza. Sokat javíthatunk a helyzeten, ha odafigyelünk a rendszeres vízfogyasztásunkra, csökkentjük a só mennyiségét az ételeinkben, kevesebb állati eredetű terméket eszünk és rendszeresen fogyasztunk citrusféléket is.

9.- A vesekövek valójában apró, szürke kavicsok.

A vesekövek ezzel szemben temérdek színben, formában és állagban jelenhetnek meg. Ha egyszer sikeresen megszabadultunk tőle, utána érdemes megmutatnunk egy szakembernek, mivel a vesekő összetétele támpontot nyújthat arra vonatkozólag, hogy pontosan mi is okozhatta a kő kialakulását. Így a jövőben nagyobb eséllyel kerülhetjük el újra.

(Kép: pixshark.com)