Jump to content

Mi csörgedez ereidben?

2015. 08. 09. 10:00

Megfordult már a fejedben, hogy felderíted őseid emlékét? Emlékszel a nagyszüleid vagy a szüleid által mesélt történetek szereplőire? Olyan személyek a sztorik főhősei, akiket te nem ismerhettél, mert generációkkal korábban születtek. Te már nem ismerhetted őket személyesen, de az anekdoták személyiségükkel és cselekedeteikkel kapcsolatosan szájról szájra terjedt a családban.

Sokan kíváncsiak lennénk, hogy honnan származunk. Családnevünk eredete érdekel, vagy szeretnénk kideríteni felmenőinket a lehető legtávolabbi korba. Nevezik genealógiának –származástan – is a családfakutatást. Történelmi tanulmányainkból emlékszünk az uralkodói családfák ábrázolására. Saját családfánk felállítása már nem biztos, hogy olyan egyszerű, hiszen hosszú és fáradtságos munka.

A legjobb, ha a még élő rokonokkal felvesszük a kapcsolatot és az ősökről kérdezünk, jegyzetelünk. Ha már nem élnek, akkor ütjük a fejünket a falba, hogy miért is nem jegyeztünk meg semmit abból, amit a dédszülők, nagyszülők szajkóztak régen minden családi eseményen?! Élő felmenők hiányában kutatásba kell kezdenünk. Első dolgunk a fényképek, jegyzetek, képeslapok átnézése legyen. Gyűjtsük össze az összes családi információt, neveket, anyakönyvi kivonatokat, bizonyítványokat és minden egyéb iratot, amely nyomra vezethet. Olyan adatokra is rábukkanhatsz a felmenők hagyatékai között, amire eddig nem is gondoltál, mert nem ilyen módon nézted azokat. A könyvekben, fényképek hátulján, jegyzetfüzetekben fontos források megbújhatnak.

A fellelt és összegyűjtött adatokat rendezni kell, majd irány a levéltár és más nyilvántartási helyek. Fel lehet keresni az egykori munkahelyet, ahol a nagyszülők dolgoztak, de ugyanígy a régi szomszédok, munkatársak is nyomra tudnak vezetni, vagy legalábbis el tudnak indítani. Az interneten történő családfakutatás is egy lehetséges mód. Ha rendelkezik valaki ismert nemes felmenővel, a keresés kicsit egyszerűbb. Természetesen, ha nem nemesi vér csörgedez ereinkben, akkor is kereshetünk és találhatunk kapcsolatokat, információt rokonainkkal kapcsolatosan. Azonban a polgári vagy szegényebb családok tagjai ritkán vagy egyáltalán nem folytattak üzleti tevékenységet, így lehet, hogy semmilyen dokumentumban nem szerepel nevük.

Mivel az anyakönyvezés hazánkban 1625 óta van érvényben, így az előtte élt felmenők adatit csak adóösszeírásokban, családi levéltárakban lehet megtalálni. Ráadásul a nem nemesi származású személyek számára a házasságkötéshez nem volt fontos a származásuk igazolása. Online felületek és cégek foglalkoznak családfakutatással, de ez pénzbe kerül. Érdemes előre dolgoznod, és ha elakadtál, attól a ponttól kezdve kérd szakember segítségét. Indulj ki magadból, dolgozz az ismert adatokkal és haladj a múltba, az ismeretlenbe.

(Kép forrása: turben.com)