Jump to content

Fogyókúrázz egészségesen! II.

2017. 08. 06. 19:00

Fogyókúránkat sok minden befolyásolja. Ilyen tényezők a szociális helyzet, az életminőség, a kulturális hovatartozás, a lakhely, az életkor, a nem és a fizikai aktivitás mértéke. Ezért is érdemes dietetikushoz fordulni, hiszen a személyre szabott diéta kialakításában nagy segítségünkre lehet egy szakember.

Édesítőszerek…

A fogyókúrák fontos és néha elengedhetetlen kellékei. Az édesítőszerek esetében megkülönböztetünk energiát adó és energiát nem adó édesítőszereket. A mesterséges édesítőszerek energiaértéke elhanyagolható, nem jelentenek energia többletet a szervezet számára, és nem emelik a vércukorszintet sem. Megfelelő kiegészítői a testtömeg  csökkentő diétának. Ebbe a csoportba tartozik a szacharin, az aszpartam, az aceszulfám-K, a ciklamát, a taumatin, sztevia is. Ez a két utóbbi, természetes anyag, melyeket növényekből vonnak ki. A sztevia, mely a cukornál 200-300-szor édesebb, az Európai Unióban 2011. vége óta engedélyezett édesítőszer, így várhatóan egyre több termékben találkozhatunk majd alkalmazásával. Üdítőitalok, saláták édesítése mellett – mivel magas hőmérsékleten is megtartja ízét – sütemények készítéséhez is felhasználható.

A másik csoportba a cukorpótlók tartoznak, melyek energiát adó édesítőszerek. Energiaértékük megegyezik a cukoréval, azonban a felszívódásuk, illetve hasznosulásuk eltérő és ezzel együtt a glikémiás indexük alacsonyabb. Ezek a készítmények jól alkalmazhatóak azoknál a termékeknél, vagy ételeknél, ahol a cukor tömege nélkülözhetetlen, mint pl. süteményekben lekvárokban, csokoládéban. Ebbe a csoportba tartozik a fruktóz, szorbit és a nyírfacukor is. Ez utóbbi energia értéke kétharmada a cukorénak. Nagy mennyiségű fogyasztásuk haspuffadást, hasmenést okozhat, ezért napi 30-50 g-nál nagyobb mennyiségben nem ajánlott fogyasztásuk. Testsúlycsökkentő diétába leginkább a nyírfacukor illeszthető be, hiszen a szorbit és a fruktóz energiaértéke azonos a cukoréval.

A nélkülözhetetlen víz …

Fogyókúra idején sem szabad megfeledkeznünk a megfelelő hidratáltságról. A folyadékfogyasztás talán még az étkezéseknél is sokkal fontosabb, hiszen víz nélkül, még megfelelő körülmények között is maximum egy hétig bírja ki a szervezetünk, míg étel nélkül, természetesen megfelelő fizikai adottságok mellett, több hétig is élhetünk.

Természetesen az első számú szomjoltónak a tiszta víz tekintendő. Lehetőség szerint ne válasszunk cukrot is tartalmazó üdítőitalokat. Ha mégis engedünk a csábításnak, ezekből mindig a csökkentett cukortartalmú, vagy light változatot részesítsük előnyben. Az ásványvizek választéka is igen széles manapság, sok ízesített ásványvízzel is találkozhatunk a boltokban, azonban jó, ha itt sem lankad a figyelmünk és megnézzük mit is mutatnak a címkék. Sok esetben nagy a szénhidráttartalmuk, de ezek között is akad, amelyet édesítőszerrel, vagy alacsony szénhidrát-tartalommal dobnak piacra. A gyümölcslevek tekintetében is igyekezzünk 100%-osat választani, hiszen a különböző nektárok, italok gyümölcstartalma alacsony, hozzáadott cukortartalma viszont, magas. Ráadásul 1 pohár friss 100%-os gyümölcslével kiváltja egy nyers gyümölcs elfogyasztását. A 100%-os gyümölcsleveknek is van energia tartalmuk, mértéktelen fogyasztásuk nem illeszthető be a testsúlycsökkentő diétába.

Naponta 1,5-2 liter mennyiségben ajánlott folyadékot fogyasztani, ám ez természetesen nemtől, kortól, éghajlati viszonyoktól, egészségi állapottól és fizikai aktivitástól is függ. Intenzív sport, lázas állapot, forróság idején, de szoptatás és várandósság alatt is megemelkedik a folyadék szükséglet.

A víz oldószer a szervezetben: pl. vízoldékony vitaminok, továbbá közreműködik a tápanyagok szállításában a sejtekhez, az anyagcsere folyamatok során létrejött bomlástermékek, salakanyagok eltávolításában, a sejtekben az ozmózis-nyomás és a a sav-bázis egyensúly fenntartásában, a testhőmérséklet szabályozásában. Érdemes megjegyeznünk, hogy nem akkor van szüksége a szervezetünknek folyadékra, amikor szomjúságot érzünk, az a legutolsó fázis. A fejfájás, szédülés, koncentráció képesség csökkenés, depressziós hangulat az első jelei annak, hogy szervezetünknek vízre van szüksége. Ez már a szervezet folyadékkészletének 1-2%-os csökkenésénél bekövetkezhet.

A kiszáradás jelei, következményei…

  • Anyagcserezavar
  • fáradékonyság
  • gyengeség
  • kimerültség
  • szédülés
  • fejfájás
  • zavartság
  • dekoncentráció
  • keringési zavar
  • izomgörcs
  • , salakanyag lerakódás
  • öregedési folyamat felgyorsulása
  • halál

Tartós folyadékszegénység elősegítheti a vesekő kialakulását.

Nem csak a táplálkozás,a mozgás is fontos!

Amennyiben nem tartunk diétát, azonban rendszeresen, intenzíven sportolunk, 5% testsúlycsökkenés érhető el. Azonban a fogyás úgy a legeredményesebb, ha a diétát és a helyes étrendet rendszeres testmozgással egészítjük ki. A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát már 30 perc, közepes intenzitású mozgás is segít csökkenteni, amit a hét 5 napján végzünk. A súlyvesztésben nagy segítségünkre lehet, heti 5 alaklommal 60 perc közepes intenzitású vagy élénk testmozgás, de már heti 3 alkalom is eredményes lehet. Súlyfenntartás céljából napi 60-90 percnyi közepes intnzitású edzére van szükség, megfelelő energiabevitel mellett.

Jó tanács…

  • egy étkezésen belül ne szedjünk több alkalommal a tányérunkra
  • együnk lassan
  • lehetőség szerint ne tartsunk otthon édességet
  • éhesen ne menjünk vásárolni
  • vezessünk táplálkozási naplót
  • legyen segítségünk, ha tehetjük, forduljunk szakemberhez
(Forrás: marmalade.hu, mdosz.hu l Kép: pixabay.com)