Jump to content

Mindent a Borderline személyiségzavarról

2017. 01. 10. 15:00

Azok az emberek, akik valamilyen személyiségzavartól szenvednek, kezdetben észre sem veszik, hogy valami nincs rendben a viselkedésükkel. A környezetük számára azonban hamar világossá válik a betegség jelenléte.

Mi az a Borderline?

A borderline zavaros egyének viselkedése kiszámíthatatlan, szélsőséges, nincsenek tudatában, ha fájdalmat okoznak környezetüknek, a személyiségzavarnak köszönhetően ugyanis, empátiás készségeik nincsenek kifejlődve, némelyeknél előfordulhat, hogy alkohol és drogproblémákkal küzdenek, illetve szembe ütközhetnek a törvénnyel. A borderline szindrómás embereknél gyakoriak a családon belüli konfliktusok, a párkapcsolati és munkahelyi problémák. A személyiségzavaros betegeknél gyakran előfordul, hogy nincsenek tudatában a probléma súlyosságával, és családjukat, párjukat okolják saját bajuk miatt.
A különféle személyiségzavarban szenvedők száma évről-évre emelkedik. Fontos azonban megállapítani, hogy a Borderline személyiségzavar egy állapot, és nem egy betegség. Megfelelő kezeléssel, nehezen, de kordában tartható. A borderline jellemzői, hogy a társadalmi beilleszkedést gátló, akadályozó személyiségbeli tulajdonságok, személyiségjegyek kerülnek felszínre, melyek nem csak a beilleszkedést,de a családon belüli kapcsolatokat is negatívan befolyásolhatják. Az érintettek családja, de van, hogy a „beteg” is szenvedésként éli meg a mindennapokat.

Tünetek

Legjellemzőbb tünetei, a hangulat szélsőséges ingadozása, különféle önkárosító gondolatok, tettek, személyes-társas kapcsolatok lerombolása, saját énkép lerombolása,mely olyan betegségeket eredménye a személyiségzavar mellé, mint a depresszió és amániás depresszió, stressz. Ha az állapot romlik, megfigyelhető külső leépülés, negatív hozzáállás a dolgokhoz, váratlan dühkitörések, szorongás, frusztráció és agresszió. Ezek az emberek nem, vagy csak nagyon nehezen tudják érzelmeiket, cselekedeteiket kontrollálni. Az állandó szorongás, harag, düh érzése , csak nehezíti a dolgukat. A betegek testileg és lelkileg is megszenvedik a borderline velejáróit. A végletekig képesek szeretni és gyűlölni, az sem kizárt, hogy ugyanazt az embert. Ezek az emberek lelkileg meggyötörtek a „betegség” által, ugyanis állandósul náluk a szorongás érzése. Irányításra és legfőképpen támogatásra szorulnak, mentálisan és fizikálisan is egyaránt.Előfordulhat,hogy ha segíteni szeretnénk ingerülten reagálnak, máskor szóra sem lehet bírni őket. Ugyanakkor a borderlineosok félnek az egyedülléttől, a magánytól, a társadalmi szeparációtól és néha önmaguktól is. A környezetnek nagyon erősnek kell lenni, hogy sikeresen és kitartóan támogathassák őket. Minden esetben orvosi segítséget kell igénybe venni. Azonban vigyázni kell,mert könnyen kialakulhat gyógyszerfüggőség náluk.

A család jelenléte nagyon fontos!

Nagyon fontos, hogy tisztában kell lennünk a betegség velejáróival ahhoz, hogy mefelelően tudjuk kezelni. A család és a környezet támogatására van szüksége a betegnek a javuláshoz. A motiváció szerepe fontos kérdés, elő kell segíteni ennek a kialakulását, ugyanis a betegek gyakran mondanak le életükről, önmagukról, nem látnak a jövő felé. Tudni kell, hogy bizonyos panaszokat orvosilag kell kezeltetni, terápiákra járni. Fontos, hogy bármennyire is nehéz lelkileg, álljunk a beteg mellett. A támogatás és a szeretet a legnehezebb helyzetben is gyógyító erővel bír. A terápia során, pedig gondosan válogassuk meg, hogy ki legyen a beteg terapeutája. Ugyanis a bizalom és a kötődés elengedhetetlen a sikeres gyógykezeléshez orvos és beteg között.

 

(Forrás: marmalade.hu, webbeteg.hu l Kép: pixabay.com)