Jump to content

A szagok hatalma

2015. 10. 14. 10:00

Az illat meghatározhatja első benyomásunkat, hatással lehet egész napunkra. Az állatvilágban még mindig az egyik legfontosabb párválasztási eszköz a szaglás bevetése annak érdekében, hogy megtapasztalják melyik nőstény áll készen a megtermékenyülésre.

Ránk, emberekre már annyi minden hatással van, de még nekünk is fontos a másik nembeli illata. Az ember és más emlősök orrában is megtalálható a Grüneberg-ganglion, amely egyes illatanyagok hatására ingerületbe jön. Már 1973-ban felfedezték ezt a sejtcsoportot, de nem foglalkoztak túlzottan funkciójával. Majd egy kutatás során kimutatták, hogy ezek a sejtek jeleznek félelem esetén is. Ezt egérkísérletekkel bizonyították, ugyanis amikor olyan feromonokat fújtak be egerek közé, amelyek stresszes állatoktól származtak, akkor a kísérleti alanyok is hasonló állapotba kerültek.

A saját testünk illata olyan egyedi összetételű, mint amilyen egyedi az ujjlenyomatunk. Ez pedig valaki számára vagy vonzó, vagy nem, de szerepe van a párválasztásban is. Az emberi szaglás közel nem olyan kifinomult, mint más állatfajoké, ám annak szerepét jócskán alábecsülték. Természetesen versenybe sem szállhatunk a kutyákkal, macskákkal, patkányokkal, ami az orrunkat, szaglásunkat illeti, ugyanis ezen állatfajok orrában több százszorosa található a szagérzékelő receptorokból. mint nálunk. Nemcsak a sejtek számában van a különbség, de az állatok sokkal jobban alkalmazkodtak a szagok érzékeléséhez, gyorsabban is szimatolnak, a szaglófelületük is nagyobb, amelyek mind hozzájárulnak a sokkal jobb szagláshoz. Ettől függetlenül az emberi orr is elég kifinomult szerkezet, ugyanis a kémiai anyagok örvénylő mozgással jutnak el az orrba, onnan a szaglóhám több mint tízmillió sejtje érzékeli a molekulákat. A szagérzékelő fehérjék által legalább tízezer szagot tudunk érzékelni. Habár mi már nem úgy használjuk a szaglásunkat, mint az ősidőkben, és mint a természetben élő, élelemszerzésre specializálódott állatok, de a párunk megválasztása során igenis nagy szerepe van. Csakhogy ami az állatoknál direkt módon szaglássza körbe a másikat, addig mi emberek ezt már nem tudatosan könyveljük el magunkban.

Testünk számos pontján illatmirigyek termelnek tejszerű váladékot, amely mindenkinél más összetételű és még az is hatással van az illatunkra, hogy a bőrünkön lévő baktériumok azokat hogyan alakítják. A nőknél a női, a férfiaknál a férfi nemi hormon aránya is megszabja testszagunkat. A másik testének illatát érzékeli orrunk, és agyunk, így különböző tudat alatti érzelmi reakciókat váltanak ki belőlünk.

Párunk megválasztásakor igazán körültekintők vagyunk. Csakhogy ami másnak nem tetsző, az számunkra lehet vonzó, és igaz ez fordítva is. Azt találták, hogy annak a szagát kedveljük jobban, akinek egészen más az immunrendszere, mint a miénk. Szabad a szaglás!

(Kép forrása: yourtango.com)