Jump to content

Miért gombolódik másképp a női és a férfi ing?

2014. 08. 20. 11:18

Manapság egy pillantással megállapíthatjuk egy ingről, hogy az az urak, vagy a hölgyek számára készült-e, csupán csak a gombolása alapján. De vajon honnan ered ez a nemenként eltérő gombolási szokás?

Persze 100%-os bizonyossággal nem tudhatjuk, mi az oka annak, hogy a férfi, illetve a női ingek más irányból gombolódnak, de számos teória kering ez ügyben.

Az egyik legerősebb elmélet magyarázata szerint az okot azokban az időkben kell keresnünk, amikor a gazdag urak és dámák még számos bonyolult, réteges ruhát viseltek magukon. Főleg a hölgyek esetében volt nehézkes ügy a ruházkodás, nem is tudtak segítség nélkül leveztkőzni, vagy felöltözni. Az egyik gombolódós elmélet szerint tehát olyan ruhákat terveztek a hölgyek számára, amiket nem viselője, hanem valaki más, rendszerint egy szolgálólány, tudott könnyebben ki- és begombolni.

A férfiak esetében erre nem volt szükség, mivel ők legtöbbször szeretnek maguk öltözködni.

Ennek a teóriának az egyik alváltozata és kiegészítése szerint a gombolással nem a szolgálók életét akarták megkönnyíteni, miért is tették volna a gőgös és gazdag hölgyek, épp ellenkezőleg: a gombolással akarták mutatni, hogy ők olyan gazdagok, hogy még öltözködniük sem kell egyedül.

A férfiak esetében pedig bőven elég volt a hatalom és gazdagság demonstrálásához, ha fel tudtak mutatni maguk mellett egy olyan asszonyt, akinek semmi más dolga nem volt az életben, mint hogy hagyja magát a szolgálóitól naponta hosszú órákon át öltöztetni, vetkőztetni.

Később, amikor a varrógépek elterjedésével egyre könnyebben és gyorsabban lehetett ruhákat készíteni, a szabók és ruhakészítő iparosok a gazdagok és kiváltságosok öltözködési stílusának utánzása mellett döntöttek, nyilvánvaló okokból.

Egy másik népszerű elmélet szerint a nők ingecskéin azért volt a bal oldalon a gombolás, hogy azt a kevésbé ügyes kezükkel legyenek kénytelenek végezni, ezzel is demonstrálva a nőknek a férfiaktól való alacsonyabbrendűségét.

Ennek a teóriának némiképp ellentmond, hogy az ingeket legtöbbször nők készítették, sokszor saját maguknak, és nem valószínű, hogy ruházatukkal is saját másodrangú szerepükre akarták volna felhívni minduntalan a figyelmet.

Vannak, akik az egész ügyet nem a szexista ruhatervezők furfangos cseleivel magyarázzák, hanem a ruhák tömegtermelésének idejére helyezik a hangsúlyt. E szerint azért volt szükség a nemenként elkülönülő fazonú gombolásra, mert így tudták könnyedén megkülönböztetni az egyes ingeket.

(Today I found out, kép: foursquarewalls.blogspot.com)