Jump to content

Fogyj, de csak okosan!

2014. 04. 25. 18:11

Sokan ajánlanak „biztos módszereket”, amikkel 15-20 kilogrammot is fogyhatunk egy hónapban. Bármilyen kecsegtetően is hangzik elsőre, nagyon sok veszélyt rejt magában az ilyen gyors fogyás. Talán több kárt okoz a testnek, mint amennyi hasznunk származik az egészből.





A fogyással foglalkozó szakemberek többsége úgy gondolja, hogy heti 0,5-0,75 kg közti fogyás az ideális, és ez a szervezetünknek sem megterhelő. Ennek függvényében érdemes megvizsgálni, hogy hány hónap szükséges a kívánt testsúly eléréséhez. 10-15%-os testsúlycsökkenés ideális, természetesen annak függvényében, mi a kiindulási pont. Ilyen arányú fogyásnál az elhízáshoz társuló betegségek döntő többségének kockázata a felére csökken.



Felesleges irreális célokat kitűzni magunk elé, hiszen az „5-10 kilós fogyás/hét” vágyálmok visszaüthetnek. Általában kudarcba fulladnak az ilyen gyors diéták, és kampányszerű kísérletek. A csalódottságot pedig gyors visszahízás követi. A legtöbbször a végén nagyobb súllyal fogunk rendelkezni, mint a fogyókúra elején. Arról nem is beszélve, hogy ez milyen testi és lelki károkat okoz szervezetünknek.
 
 



Kezdd el ésszerűen csökkenteni a bevitt kalória mennyiségét! Elegendő 500, de maximum 1000 kcal-val csökkenteni a táplálékbevitel energiatartalmát. Ha nagyon kis energiatartalmú étrendet választanánk, csökkenne az aktív testsúlyunk is. A nagymértékű izomtömeg vesztés mellett még a szívizom is könnyen károsodhat ilyen esetben. Könnyen felborulhat a sav-bázis egyensúlyunk is, ha nem figyelünk a megfelelő táplálkozásra, és az „azonnal, rengeteget fogyni” hozzáállással ugrunk neki a kúrának. Ezen kívül szédülés, keringési zavar, akár ájulás is bekövetkezhet. A fogyás gyors elősegítéséhez kínált termékek egy része nincs is bevizsgálva, így célszerű ezekre fokozott elővigyázatossággal tekinteni.
 


Fel-le ugró kilók

A jojó effektus minden fogyókúrázó rémálma. A súlycsökkenés után megjelennek a depresszió és a kimerültség jelei, hiszen az éheztetés rendkívül megviseli az emberi szervezetet. A diéta felfüggesztése vagy abbahagyása után pedig a megváltozott alap anyagcsere nem alkalmazkodik jól az új helyzethez, és a kilók visszajönnek. Gyakran jóval több, mint előtte. Ez természetesen esztétikai problémákat is hordoz magában. A gyors fogyáshoz ugyanis a bőr és a kötőszövetek nehezen alkalmazkodnak. A bőr megereszkedik, mivel a feszesítő izomtömeg is csökken.



A lassú fogyás nem jár egészségkárosító hatásokkal, de a fogyni vágyók könnyen feladhatják, ha úgy érzik, hogy nem elég látványos a változás. Ez próbára teszi az akaraterőt, és nem tesz jót az önbizalomnak sem. Éppen ezért fontos, hogy hosszútávon tartható, egészséges mértékű, követhető fogyókúrát és rendszert alakítsunk ki. Heti 0,5 kg-os fogyással számolva fél év alatt így is leadhatunk 12 kilót, ami nagyon jó eredmény, nem megterhelő, és nem jár jojó effektussal sem.



Soha ne csak a kalória bevitel oldaláról közelítsd meg a fogyás kérdését, hanem az elégetett kalóriákat is tartsd szem előtt, a fizikai aktvitással, edzéssel hamarabb célba érsz! 

 

Forrás: peterkropko.com