Jump to content

Házi kedvenceinket is fenyegeti a hőguta!

2016. 06. 27. 16:03

A nappali 30 foknál magasabb csúcshőmérséklet idején nem csak mi, hanem házi kedvenceink is ki vannak téve a hőgutának. Ráadásul ők kevésbé tudnak tenni ellene.

A kutya nem tud izzadni, egyetlen lehetősége a hővesztésre a lihegés, ami a kánikula ideje alatt sovány vigasz, épp ezért a gazda feladata, hogy a forróságot kedvence probléma nélkül túlvészelje.

Ne sétáltass délben!

A kutya önszántából soha nem mozogna a tűző napon, a déli forróságban, épp ezért a nyári, meleg napokon a hosszabb ideig tartó sétáltatást érdemes kora reggelre és késő délutánra időzíteni. A naptól felhevült aszfaltot is érdemes elkerülni, hiszen ott könnyen égési sérülés fenyegeti a sétáltatott kutya mancsát.

Nem csak a házi kedvencek szenvednek a melegtől

A kánikulában a kedvencek – kutyák, cicák, más kis állatok - mellett a gazdasági célú háziállatokra is fokozottabban oda kell figyelni. Ne csak a saját állatainkat óvjuk, figyeljünk oda a szomszéd portán tartott állatokra is!

A kutya önszántából soha nem mozogna a tűző napon, a déli forróságban. Ha mégis ezt kell tennie, akkor tudnunk kell, hogy mindezt nehezebben viselik a nagyobb testű, sötét színű kutyák, mint a kisebb testű, világos színűek.

A négy legfontosabb tanács összegezve:

- a nagy nyári hőségben se feledkezzünk el a játékról és a nagyobb sétákról, melyeket kora délelőttre és késő délutánra időzítsük,
- állatunk számára mindig legyen hűvös hely, ahova a napsugárzás elől szabadon el tud bújni,
- az élelem mellé naponta többször friss ivóvizet kell biztosítani,
- házi kedvencünket ne hagyjuk egyedül autóban (még nyitott ablaknál se), mert elég néhány perc, még árnyékban is és a kocsi belső hőmérséklete az egekbe szökhet! Három perc után, akár negyven fokosra is felforrósodhat az autó beltere, ezért SOHA NE HAGYD MAGÁRA A KOCSIBAN AZ ÁLLATOT!

Ha megtörtént a baj, és látjuk, hogy egy állat intenzíven liheg, a nyelve állandóan kilóg a szájából, színe sötétebb a megszokottnál, a baj lehet akár hőtorlódás vagy hőguta is. Nyári kánikulában az oldalán fekvő, intenzíven lihegő, eszméletét vesztett állat rendszerint hőguta áldozata. A gyors folyadékpótlás és az állatorvosi segélykérés életmentő lehet ebben az esetben. A háziállatokért a gazdák a felelősek. Egy kis odafigyeléssel elkerülhető lehet az állatok szenvedtetése és pozitív élményekkel élhető át a nyári forróság.

 

Forrás: Ház és Otthon | Marmalade.hu