Jump to content

Megmérgezheti a szülő-gyermek kapcsolatot a virtuális világ?

2017. 01. 31. 19:26

A közösségi médiának előnye, hogy bárhol és bármikor kommunikálhatunk ismerőseinkkel, szeretteinkkel, azonban a technológia fejlődésével, sokan észre sem veszik, hogy miközben okos készülékükbe vannak temetkezve, rengeteg fontos, valós eseményről maradnak le.

A közösségi média, romboló hatása a személyes kapcsolatoknál figyelhető meg elsőként, ugyanis gyakran észre sem veszik az emberek, hogy a látszólag boldog és tökéletes digitális életük, a valóságban nem olyan,mint amilyennek azt elképzelik.

A Kaspersky Lab legújabb kutatás szerint, az emberek harmada egyre kevesebbet beszél személyesen a hozzátartozóival. A szülők kb.21%-a azt is elismeri, hogy a közösségi média a gyermekükkel való kapcsolatukra is rányomta a bélyegét. A gyermek másként viszonyul a szülőhöz, ha kompromittáló helyzetben látja őket a közösségi oldalakon. Az emberek virtuális világában a lájkok száma lesz a mérvadó, gyakran átgondolatlanul is megosztanak olyan tartalmakat (minél több nézettség és lájk érdekében), melyek kellemetlen és kínos pillanatokat okozhatnak a későbbiekben, mind saját magukra, mind gyermekeikre nézve. Pl.alkholos befolyáltság alatt készült képek, alulöltözött képek, stb.

A közösségi média az offline kapcsolatokra is hatással van, a legtöbb esetben negatív hatással. Minden ötödik szülő szembesült már azzal a problémával, hogy romlott a gyerekeikkel a viszonyuk, mert előnytelen helyzetben jelentek meg a közösségi médiában. Ezzel szemben a szülők csupán 14%-a számolt be arról, hogy bosszantotta gyereke online viselkedése. A felmérésben részt vevők 16%-a vallotta be, hogy megingott házastársi vagy élettársi viszonya a közösségi médiában megjelent bejegyzések miatt. Barátokkal, családtagokkal és a kollégákkal való kapcsolatainkra is hatással van, hogy mennyit kommunikálunk velük a virtuálisan, és ennek okán mennyire szorul háttérbe a személyes kommunikáció. A kutatásban megkérdezettek jelentős része, amióta létezik a virtuális, online kommunikáció sokkal kevesebbet beszél, és találkozik személyesen barátaival, családtagjaival.

Dr.Astrid Carolus pszichológus szerint, a mai modern technológiának és az internetnek köszönhetően megváltoznak a viszonyok és a társas kapcsolatok, ugyanis a virtuális kommunikáció fellazítja a családtagok, barátok, ismerősök közötti viszont. Előnye, hogy azokkal a szerettünkkel, ismerősünkkel is egyszerűen kommunikálhatunk, akik a valóságban távol élnek tőlünk. Azonban a digitális kommunikáció semmiképp nem helyettesítheti a személyes kontaktust. Bár a kutatási eredmények azt mutatják, hogy az emberek kevesebbet kommunikálnak szemtől-szemben, a válaszadók mintegy fele azonban úgy véli, hogy kapcsolataik minősége egyáltalán nem csökkent, sőt javult az állandó online jelenlét miatt. A tanulmány megállapította, hogy ugyan a közösségi média segítségével könnyedén kommunikálunk, áthidalva időt és távolságot, mégsem tesz boldoggá, mivel megterhelheti a kapcsolatokat.

A felhasználók sok esetben szomorúnak és idegesnek, csalódottnak érzik magukat ugyanis akarva-akaratlanul is folyamatosan összehasonlítják a saját életüket másokéval. A lájkvadászat, a közösségi média „beszippantó” ereje, egyre inkább arra készteti az embereket, hogy a normálisnál nagyobb mennyiségű személyes információt osszanak meg a közösségi média felületein, amivel nemcsak saját magukat, hanem a barátaik, a családtagjaik és a kollégáik megítélését is veszélyeztetik.

Nagyon fontos, hogy minden esetben legyünk körültekintőek, ami a megosztott tartalmakat illeti, ezzel ugyanis nem csak személyünket, de családtagjainkat és barátainkat is megkímélhetjük a kellemetlenségektől. Nagyon fontos, hogy ne virtuális térben éljük életünket, fordítsunk elég figyelmet gyermekeinkre, szeretteinkre, párunkra. Ne hagyjuk, hogy az interneten látottak, hallottak befolyásoljanak bennünket. És legfőképpen ne irigyeljük mások életét, nem tudhatjuk ugyanis, hogy valójában milyen az életük. Hiszen, csak 1-2 információt látunk a közösségi oldalakon.

(Forrás: marmalade.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)