Jump to content

A fül éke - hogyan és mikortól?

2016. 02. 25. 18:00

A fülbevaló kérdésében a lányos szülők érintettek. Amikor megszületik egy kislány, valahogy úgy tudjuk elképzelni, hogy habos-babos ruhában tipeg körülöttünk, jellemzően rózsaszín és lila ruhákban babázik.

A kicsi fülében lévő fülbevaló is mutatja, hogy bizony igazi kis hölgyről van szó. Nem mintha anélkül nem lenne kislány, de sokan döntenek úgy, hogy akár még a szülészeti osztályon kilyukasztatják a baba fülét és bele is rakják a neki szánt fülönfüggőt, mert akkor még annyira kicsi, hogy nem is fog emlékezni erre a fájdalomra.

Ahhoz, hogy fülbevaló kerülhessen egy kislány fülébe a lyukat különböző technikákkal is ki lehet alakítani. Az egyik a füllyukasztás, amelyet már korábban is alkalmaztak. Ezt a műveletet védőnő, gyermekorvos vagy egy csecsemős nővér szokta elvégezni még akkor, amikor a szülés és születés utáni időszakban a kórházban tartózkodik a baba és a mama. Ez esetben steril tűvel végzik el a fül átlyukasztását a meghatározott ponton. Ez a beavatkozás kis sebet hagy maga után, amely gyorsan gyógyul és nem is annyira fájdalmas, szövődményei is jóval kisebbek.

A fül belövése már egy modernebb technika, amelyet belövő pisztollyal végeznek el, leginkább kozmetikus szakembert szoktak erre a feladatra felkérni, de ma már a csecsemős nővérek is inkább ezt alkalmazzák. Ebbe a készülékbe speciális és steril fülbevalót kell elhelyezni, és a fülcimpa átlövését lényegében a fülbe kerülő fülbevaló végzi el. Ez a módszer jóval nagyobb szövetroncsolással alakítja ki a lyukat. Az első fülbevaló, ami a gyermek fülébe kerül ilyen módszerrel, az a rozsdamentes acélból készült darab, ez való ugyanis a kilövő pisztolyba. A rozsdamentes acélt kénytelenek réz- vagy nikkelréteggel bevonni, ugyanis az EU előírása szerint aranyozott terméket lehet erre használni. Csakhogy a nikkel allergiás reakciót válthat ki, amelyre a bőr reagálhat.

A már nem újszülött csecsemők esetében a személyiségjegyek kezdenek megmutatkozni. Vannak olyan gyerekek, akik annyira bizalmatlanok másokkal, hogy a közelükbe sem nagyon engednek idegeneket, nemhogy fülükhöz nyúljon bárki is. Ez azonban nem csak személyiség függvénye, hanem egyben életkori sajátosság is. Ha azonban nem esett át ezen a procedúrán a kislány még csecsemőkorában, de az anyuka és a gyermek is szeretné a fülbevaló elhelyezését, akkor kedves, hozzáértő szakember kezei között a füllyukasztás gyors, nagyjából fájdalommentes lehet. Ha pici gyermekről van szó, akkor érdemes erre olyan időpontot választani, amely nem zavarja meg a gyermek napirendjét, vagyis nem zavarja meg az evést, alvást.

Sokan öröklik meg édesanyjuk, idősebb testvérük babakori fülbevalóját. Az a fontos, hogy a gyermek első fülbevalója alkalmazkodjon a kicsi fülcimpa mérethez. Ne legyen az lógós, mert a kicsi elkezdheti tépni, húzogatni, ne kapcsolódjon ki könnyen, ne álljon el nagyon a gyermek fülétől.

(Forrás: skinnycapwithtwosugars.wordpress.com/kép)