Jump to content

Tenni kell a finom ujjakért

2015. 09. 03. 16:00

A gyerekek beültek az iskolapadba. A rutinosabbjának már elméletileg nincs gondja az írással, ám azok a gyermekek, akik még nemrég oviban játszottak és ősztől iskolássá érettek, még csak most fognak megtanulni mindent. Ahhoz, hogy az írást segíteni tudjunk mi szülők is, játékosan fejleszthetjük gyermekünk finommotorikáját.

A kisebb gyermekeknél megfigyelhető, hogy három év környékén kezdenek el igazán kreatívan alkotni, akkor rajzolnak igazán a papírra. Ovis korukra ténylegesen kialakul, hogy ki melyik kezét használja, milyen a ceruzafogása. Ilyenkor még könnyű módosítani a rossz fogást, de ha később látnak hozzá, akkor ez a helytelen mód rögzülhet a gyermekben. Az óvodákban sajátítják tehát el a gyermekek a helyes ceruzafogást. Ebben nagy segítséget jelent számukra a háromszög alakú ceruza használata, hiszen nem is tudja másképp használni, csak helyesen.

A helytelen ceruzafogás veszélyeket hordoz, méghozzá a kézfej izmai olyan görcsös állapotba merevednek, hogy az írás, a rajzolás nehézzé válik és sok plusz energia felhasználásával jár. A gyermek ujjainak, csuklójának és vállövének külön kell dolgozniuk, ám ha ez nem így történik, akkor több testrész is részt vesz az írásban, akár a lába vagy a nyelve is a kéz mozgását követi.

Az 5-6 éves gyermekeknél már ki kell alakulnia a helyes ceruzafogásnak, amely az otthoni, és/vagy az óvodai foglalkozásnak, a sok gyakorlásnak köszönhető. A helyes ceruzafogáshoz ugyanis kellően meg kell edződnie a gyermekek ujjainak, az ujj ízületeinek fel kell lazulniuk annyira, hogy ne okozzon fáradtságot vagy fájdalmat a gyermek számára.

Hogy a helyes ceruzafogás kialakuljon, hogy eddzük gyermekünk kezét, ujjait több olyan játékot gyakorolhatunk, ami ezeket segíti és nincs szükség ehhez semmi speciális eszközre. Minden olyan játék segít ebben, amivel a csipeszhez hasonló fogást tudja gyakorolni a gyermek. A legáltalánosabb módja a rajzolás. Rajzoljatok lapra tollal, filccel, zsírkrétával. Rajzoljatok homokba bottal, pálcával. A gyurma egy újabb hasznos, közös foglalkozás és egyben szórakozás eszköze lehet. Készítsetek közösen figurákat, gyúrjatok minél több, kisebb golyócskát. Gyűjtögessetek kavicsokat, csipegessétek a homokot, apró kavicsokat, de hasznos lehet – az ebéd elkészítéséhez is – a bab, lencse, borsó válogatása, papírlapok apróra való tépése. A festéshez az ecsetet különösen finoman kell fogni és használni, így kiváló a fejlesztésre. A papírlapok vágása és ragasztása figyelmet és kézügyességet igényel, szintén kiváló ahhoz, hogy a gyermek keze, ujjai ügyesedjenek. A gyöngy fűzése is a csipesz mozgást finomítja, ráadásul a végén még saját ékszerrel gazdagodhat.

Az íráshoz a helyes ceruzafogáson kívül szükséges még a helyes testtartás, a laza csuklómozgás, a kéz papíron való csúsztatása, amelyeknek mind-mind be kell rögzülnie a gyermekbe.

(Kép forrása: justmommies.com)