Jump to content

Mobiltelefon az iskolában. Lehet vagy nem?

2015. 09. 05. 12:00

Életünk részévé váltak a telefonok. Már nem csak telefonálunk, hanem telefonunkat állandóan nyomkodjuk okos funkcióik és a mobil internetkapcsolat által biztosított lehetőségek miatt is. Nyomogatja felnőtt és gyermek egyaránt. Éppen emiatt egyre nagyobb az igénye arra, hogy ezt úgy tegyük, hogy mást ne zavarjunk.

Az iskola az a terep, amely igen vitatott ezen a téren, hiszen a mobiltelefonra vonatkozó telefonhasználat szabályait, etikettjét nem minden fiatal ismeri. Csakhogy sok felnőtt sem, tehát nincs mit a diákok, a gyerekek szemére vetni, hiszen mi felnőttek sem mutatunk jó példát.

A mobiltelefonok megjelennek az élet minden területén, és hatással vannak a gyermekekre is. A telefonok használatával jócskán megnőtt az emberek közötti interakciók száma. A telekommunikációs eszközök ma már szinte minden háztartásban megtalálhatók, sok szülő panaszkodik, ugyanis a gyerekek egy jelentős hányadára az jellemző, hogy az iskolából hazaérve azonnal ülnek a számítógép elé, vagy nyomkodják a tabletet, telefont.

Hazánkban az iskolai házirendben fektethetik le a mobiltelefon használatára vonatkozó szabályokat. Akár a teljes tiltást is bevezetheti egy intézmény, de nem ez az általános. A legtöbb intézmény azt a kompromisszumos utat választja, hogy tanórák alatt tilos a telefonok használata, nem elég csak némítani, ki is kell kapcsolni a készüléket. Órák közötti szünetekben viszont használhatják a diákok telefonjaikat. A szabály megszegése a telefon elvételével járhat, és csak a szülőnek adják vissza. A tanulónál lévő tárgy saját tulajdona, vagyis tulajdonjogát gyakorolja, amely alapjog. Ám az iskolai házirendben előírhatják azt, hogy a nagy értékű készülékeket az intézmény megőrzőjében kell elhelyezni. Azonban arra is van mód, hogy az iskolai házirendben szabályozzák, hogy mit lehet bevinni az iskolába és mit nem.

Érdemes tudni, hogy a tanárnak joga van ahhoz, hogy biztosítsa a tanuláshoz szükséges nyugalmat, és ha azt egy diák megzavarja a mobiltelefonjával, akkor a pedagógus felelősségre vonhatja a diákot. Ha a zavaró tényező a felszólítás ellenére is fennáll, akkor a tanár el is veheti a telefont a diáktól és óra vagy nap végén kötelező visszaszolgáltatnia a diák részére. Azt is be kell látni és el kell fogadni, hogy életünk részévé vált a telefon, ám használatához íratlan szabályok követendők. Habár nem forrta még ki magát ez a normarendszer, éppen ez okoz nehézsége az iskola és a pedagógusok számára.

(Kép forrása: theconversation.com)