Jump to content

Egészséges étel, egészséges élet

2017. 05. 18. 14:00

Az egészséges életmód, a fitnesz, mint mozgásforma, valamint a minden mentes, paleo, bio, vegán...stb, táplálkozás a fénykorát éli. Az egészséges életmód azonban több annál, mint kipróbálni egy divatos és újszerű táplálkozási formát, vagy éppen azért, hogy ne lógjunk ki a sorból néha-néha felkeresni egy edzőtermet. De mit is jelent valójában az egészséges életmód?

Hogyan táplálkozzunk helyesen?

A helyes táplálkozás annyi, mint rendszeresen olyan ételeket fogyasztani melyek vitaminban, ásványi anyagban gazdagok, feltöltik szervezetünket energiával, valamint hozzájárulnak ahhoz, hogy megőrizzük egészségünket. Táplálkozásnál arra ügyeljünk, (legyen szó bármilyen speciális étrend követéséről) hogy optimális mennyiségben tartalmazzanak az elfogyasztott táplálékok olyan anyagokat, melyek biztosítják szervezetünk fejlődését, és az egészség megőrzését.

Fontos, hogy változatosan táplálkozzunk, szervezetünknek szüksége van szénhidrátokra, ásványi anyagokra, vitaminokra, ezért ajánlott a gabonafélék, rozs, zab, a köles, a hajdina és az árpa fogyasztása. Ezek ugyanis jótékony hatással vannak szervezetünkre, hiszen rostban és vitaminban gazdagok. Megakadályozzák a szív-és érrendszeri problémákat, szabályozzák a bélműködést, valamint csökkentik a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.

A zöldségek és gyümölcsök szintén kiváló vitaminforrások, mindezek mellett, antioxidáns hatásúak. A rendszeres gyümölcsfogyasztás ezért segít megóvni szervezetünket a kórokozók támadása ellen. A bennünk található vitaminoknak köszönhetően, a mindennapos zöldség és gyümölcsfogyasztás fedezi a tápanyagokkal kapcsolatos szükségeink jelentős részét.

A zöldségek és gyümölcsök mellett, fontos a hús és tejtermék fogyasztás. A tejtermékek kálciummal, fehérjékkel töltik fel szervezetünket, segítenek megóvni a csontok és az izmok egészségét, csökkentik a magas vérnyomás, és az elhízás okozta túlsúly kialakulásának kockázatát. A natúr joghurtok, a tejföl, kefír a bélflóránknak is jót tesz, hiszen probiotikus baktériumokat tartalmaznak. Ezek pedig hozzájárulnak immunrendszerünk és bélrendszerünk erősítéséhez és egészségének megőrzéséhez.

Húsfogyasztásnál célszerű a sovány húsokat, illetve a halat választani. A halak vitaminban, vasban és omega zsírsavakban (tengeri halak) gazdagok. Fontos, hogy zsírokat és olajokat is kell fogyasztani, azonban nem mindegy milyen zsiradékot használunk. Az állati zsiradékkal célszerű óvatosan bánni, ám a növényi zsírok és olajok nem ártalmasak a szervezetre nézve. A legjobb választás , akár salátákba akár más ételek elkészítéséhez, a hidegen sajtolt növényi olaj. Az omega zsírsavak segítenek megóvni szervezetünket a daganatos megbetegedések kialakulásától.

Mindig figyeljünk a folyadékpótlásra..

Fontos ezen kívül a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás. Ilyenkor persze ne a cukros üdítőkre gondoljunk, hanem a vízre. Napi 2-2,5 liter vízre szüksége van egy felnőtt szervezetnek. Ha tehetjük kerüljük a mesterséges adalékokkal, ízfokozókkal teli üdítőket, ha gyümölcslevet fogyasztanánk, inkább készítsük mi magunk. A boltokban kapható 100%-os gyümölcslevek valójában számtalan ízfokozót és mesterséges anyagot tartalmaznak, a valódi gyümölcstartalmuk pedig meg sem közelíti a 100%-ot.

Győzd le a lustaságot, sportolj!

Nem csak az étrendtől leszünk egészségesek, fontos, hogy találjunk olyan mozgásformát, ami belefér a mindennapjainkba, ami feltölt, energiát ad, javítja az állóképességünket, és a kedélyállapotunkat. Remek módja a kikapcsolódásnak és mindemellett az egészségmegőrzésnek a futás, úszás, kerékpározás, aerobik edzések, és a fitnesz bármely formája.

 

 

(Forrás: marmalade.hu l Kép: pixabay.com)