Jump to content

Az erőszak és utána az élet

2016. 04. 18. 17:00

Adja az ég, hogy az olvasók semelyike sose váljon nemi erőszak áldozatává, ám a média most ezzel van tele. Kényes téma, amelyet az áldozatok nem szívesen tárnak senki elé, mert szavakba nem is lehet szavakba foglalni azt, amit átéltek.

A nemi erőszak nemcsak szexuális bűncselekmény, ugyanis egyben testi, lelki és szellemi erőszak is. A kamaszkorban történő nemi erőszak nagyon mély nyomot hagy a fiatal lelkében, életében. Annyira, hogy hatással lehet a fiatal személyiségfejlődésére, a környezetéhez való alkalmazkodásra.  Károsan befolyásolhatja a tini identitásának kialakulását, felnőttkori szexuális életét is meghatározza.

Nagyjából ezer bejelentés érkezik a rendőrségre nemi erőszak bűncselekmény miatt évente, ám ez csak a töredéke a valós számoknak, ugyanis a nagyja rejtve marad a hatóságok előtt, de még a családtagok előtt is. Jellemzően az áldozatok egy életre felejteni szeretnék azt, amit át kellet élniük. Rettentő romboló hatású a nemi erőszak az áldozat lelki egészségére nézve. Él egy olyan tévhit, hogy az erőszakot a nők provokálják ki mozdulataikkal, öltözködésükkel. Még ha egy nő meg is mutat testéből kicsit többet, mély dekoltázst, mini szoknyát visel, akkor sem jogosít fel senkit arra, hogy megerőszakolja. Nem, a nemi erőszak nem tekinthető az aktust megelőző előjátékként. Erőszakot nem csak idegenek és nem csak nőkön követhetnek el. A nem kívánt szexuális együttlétet kierőszakolhatja barát, családtag, de párkapcsolaton belül is megtörténhet. Minden tízedik áldozat férfi, tehát őket sem kerüli el ez a fajta bűncselekmény.

A nemi erőszak olyan óriási teher az áldozat számára, amelytől teljesen a padlóra kerülhet. Megalázták, önbecsülése szintén a padlón hever, segítség nélkül pedig az egész életre hatással lehet, beárnyékolhatja azt. Az élet persze megy tovább, mennie kell, de az erőszakolás utáni élet más. Nagyon más. A nemi erőszakot átélt emberek azután sokkal nehezebben alakítanak ki párkapcsolatot. Nincs más vágyuk, csak boldognak lenni, de a teher óriási, amit lelkükben cipelnek. Ha rájuk talál a szerelem, a legjobb, amit tehetnek magukkal és párjukkal is, hogy őszintén elmesélik mi történt, és mi bántja őket. A nemi erőszakot átélt emberek egy része nem fordul külső segítségért. Arra vár, hogy idővel megkopnak az emlékek, és már nem fog úgy fájni. Ez azonban nem így van. Szükséges pszichológus vagy pszichiáter segítsége a trauma feldolgozásához, és még így is több hónapos lelki gyógyulás következhet. A nemi erőszakot átéltek szégyellik magukat, titokban tartják, hogy mit történt velük és várják, hogy elmúljon a testi és a lelki fájdalom. A testi sebek hamarabb gyógyulnak, mint a lelkiek. Ha nem kezdődik meg a gyógyítás, egy életet tehet tönkre a nemi erőszak.

(Forrás: theodysseyonline.com, huffingtonpost.ca/képek)