Jump to content

Eldobnám, de kétségeim vannak

2016. 03. 31. 18:00

A cigaretta egészségkárosító hatása ismert még azok számára is, akik űzik ezt a tevékenységet. Rászokni sokkal könnyebb, mint eldobni a bűzrudat, emellett pedig tévhitek hátráltatják azokat, akik a dohányzásról leszokni kívánnak.

Aki évek, évtizedek óta rabja a füstölgő cigarettának, de már eljátszott a gondolattal, hogy meg kellene ettől a káros szenvedélytől szabadulni, magában, vagy hangosan, de biztosan elkezdte sorolni annak előnyeit és hátrányait. Egyértelműen a leszokás melletti érv az, hogy nem mérgezi tovább szervezetét a nikotinnal, ezáltal szervezete egy idő után regenerálódhat, teste és ruházata nem lesz füstszagú, valamint nem furakodik minden tevékenysége közé a dohányzás vágya. Ám aki le akar a cigarettáról szokni, azt is hajtogathatja magában, hogy nem fogja bírni cigaretta nélkül, ezért más szenvedélyt fog találni pótlásként, arról pedig nem is beszélve, hogy a leszokás hízással fog járni. Sokan esnek abba a hibába, hogy a dohányzás megszokottságát, a nikotin hiányát valami mással pótolják. Mivel az étkezést is hasonló kézmozdulattal végezzük, mint a cigarettázást, így elnyomhatja azt a kegyetlen érzést, amely a cigarettázás hiányát jelenti. Ez a fajta hozzáállás nem csoda, hogy plusz kilókkal jár.

A dohányzásról leszokásnak egyáltalán nem kötelező eredménye a hízás. Sőt maga a cigarettázás is segíti a deréktáji elhízást, sőt a zsigerek közötti zsírszövet lerakodására is jóval nagyobb esély van.  Való igaz, hogy a nikotin felfokozza az anyagcserét, a nikotin meggátolja, hogy a zsír teljesen mértékben a szervezetben raktározódjon, ugyanakkor más kedvezőtlen anyagcseréhez hozzásegít. Amint a nagy dohányos eldobja a cigarettát örökre, az anyagcseréjét serkentő hatás megszűnik, amelyet pótcselekvéssel igyekszik kiváltani, ami legtöbb esetben nem más, mint a nassolás. Aki hosszú ideje rabja volt a cigarettának, az igyekszik terelni a gondolatát a füstölésről, így más örömforrás után néz. Legjobb esetben a sportban találja meg ezt a feszültséget levezető módot, míg mások a cukros, édes ízek rabjává válnak. A központi idegrendszer játékaként a dohányzásról leszokott ember gyakrabban érzi magát éhesnek. Ha azonban nem akar elhízni, akkor erre nem a cukros italok és édességek tömése a megoldás, hanem rengeteg folyadékfogyasztás és alacsony cukor- és kalóriatartalmú ételek bevitele.

Jól tudjuk, hogy cigaretta nélkül az immunrendszer, a bőr, a fogak, a fogíny is egészségesebbek és maga a szervezet jobban működik. A dohányzás beszüntetésével több energia, életkedv, könnyebb légzés, normális vérnyomás és pulzus tapasztalható.

(Forrás: newhealthguide.org, thespiritscience.net/képek)