Jump to content

Liftező gyomorsav, kezeltesd!

2015. 08. 05. 12:00

Reflux. Mumus. Mikortól beszélünk a kóros gyomorégésről? Hiába nem szenvedünk refluxtól, néha mégis annyira megterheljük a gyomrunkat, hogy a gyomorsav szintje szinte a szájüregben van. Kellemetlen és maró jelenség. Ha ez az állapot gyakrabban előfordul, akkor mégis refluxra kell gyanakodni.

Gyakran nem fordítunk erre nagy figyelmet, és még inkább nem foglalkozunk a problémával. Ha mégis, akkor nagyanyáink praktikáihoz folyamodunk, amelyhez nem kell orvosi segítség. Amikor a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, és ez ráadásul rendszeres, akkor refluxról beszélünk. Reflux esetén a nyelőcső alsó részén lévő speciális záróizom tartósan nyitva van, a gyomortartalomnak szabad az útja a nyelőcső felé. Normál esetben ez a záróizom csak akkor nyílik ki, amikor lenyelünk egy falatot és a gyomorba engedi az ételt, ezután bezáródik.

A gyomorsav a nyelőcsőbe jutva, annak nyálkahártyáját irritálja, károsítja. Fájdalmas, kellemetlen érzés, de emellett sokaknak van gyomorszáj környékén jelentkező fájdalma is. Az állandóan liftező gyomorsav kellemetlen ízt ad a szájnak, ami rossz szájszaggal is társulhat. Kialakulhat rekedtség, köhögés, mellkasi fájdalom is. Az étkezések után általában egy-két órán belül jelentkeznek a panaszok. Ha ez hosszú távon fennáll, és nem kerül orvos előtt is napvilágra, akkor sérülhet a nyelőcsőn kívül a fogak állapota is.

Szakemberek becslése szerint Magyarországon minden harmadik ember él együtt a refluxszal, és egy jelentős részük egyáltalán nem fordul orvoshoz a panasszal. Hajlamosabbak a refluxra azok a személyek, akik túlsúlyosak, a káros szenvedélyek közül a dohányzás, a sok kávé fogyasztása is kedvez ennek a kellemetlen betegségnek. Megnöveli a reflux esélyét a rendszertelen és nem kielégítő táplálkozás, valamint a stressz is. Egyes várandós nőknél is megjelenik a kellemetlen gyomorégés. Még a hasfalra gyakorolt nyomás vagy akár a túlságosan szoros ruházat is megnyithatja a gyomorsav útját. Ha most magadra ismertél, és eddig még nem fordultál orvoshoz, épp itt az ideje, ugyanis gyógyítható. Azonban, ha halogatod az orvos felkeresését, akkor súlyos szövődményei lehetnek a refluxnak. Hogy motiváljunk, íme, néhány gyomorsav okozta károsodás: nyelőcsőszűkület, fekély és vérzések, rákos megbetegedés.

(Kép forrása: littlemountainhomeopathy.com)