Jump to content

Izzik a galagonya

2015. 10. 20. 16:00

Ha a természet adta lehetőségekhez szeretnénk visszanyúlni, akkor érdemes szót ejteni a galagonyáról vagy, ahogy még hallani lehet erről a növényről: csipkefa, Isten gyümölcse.

A galagonya, gelegenye a rózsafélék családjába tartozik, amely a cserjések egy fajtája, Megtalálható még legelők és erdők szélén is, de kertekbe is ültethető. Megkülönböztetünk egy- és kétbibéjű galagonyát.
A galagonya akár kilenc méter magasra is felnövő cserje, amelyet legelők és telkek élő, tövises kerítésként ültettek és ültetnek ma is. Nemcsak távolt tartja az idegeneket szúrós, tövises ágaival, de szép is, hiszen virágzásakor fehér virágai vannak, míg termései élénkpirossá teszik a növényt.

Olyan flavonidokat tartalmaz a galagonya, mint a hiperodizon, a rutin és a vitexin. Megtalálhatók benne aminszármazékok is, úgymint feniletilamin és triamin, de hatóanyagai között van a proantocianid és a triterpén. Ne lepődj meg, ha a fent említett nevek semmit nem mondanak neked, de jó, ha tudod, hogy a túlterhelt, fáradt, stresszes szívre kimondottan jótékonyan hatnak, mert a szív izmait alkotó sejteteket aktivizálják, javítják a szív vérellátását és az összehúzódások erősségét is. A szívet erősítő gyógynövény hatását a flavonidoknak tulajdonítják, éppen emiatt a gyógyszeres és műtéti kezelés mellett galagonya kivonatot is kaphat egy szívbeteg. Angol kutatók felismerték, hogy a szívbetegek állapota jelentős mértékben javul, ha kiegészítő kezelésként galagonyát is kap a páciens. Sőt a szívinfarktust átélt betegek szívizomzatának vérellátást, de még az erek újraképződését is segítik a galagonya hatóanyagai.

A galagonya jó hatással lehet az olyan emberek szervezetére, akik stresszes életmódot folytatnak, kiegészítve dohányzással, rendszertelen táplálkozással és testmozgással, mert a szívműködési zavarokat megelőzheti. Ha azonban nem szívbetegek fogyasztják a galagonyát, akkor csökkenhet a vérnyomás, amely szédüléssel jár. Ezenkívül altatóként is funkcionálhat, nyugtató hatása ugyanis az álmatlanok számára is pihenést eredményez. Sőt a változó korban még a hőhullámra és a hangulatváltozásokra is jó hatással van.

A galagonya hatóanyagait a növény levele, virága és a termése adja, ezeket használják gyógyászati célra. A növény virágát májusban és júniusban lehet gyűjteni, akkor virágzik, termését pedig októberben szedik.

(Kép forrása: nicolflora.md)