Jump to content

A világ elmerült erdői

2016. 02. 01. 12:00

A természet vonzza az embereket. A fák különleges energiatöbbletet nyújtanak a négy fal közül kiszabadulni kívánóknak, tudat alatt, vagy tudatosan ezért is keressük a természet, az erdők közelségét.

Minden évszakban tudnak nyújtani különleges formákat, kápráztató színeket haza erdeink. Még a téli, gyér lombozatú fáknak is megvan a maga szépsége. A tűlevelű erdők képviselik a titokzatosságot, a misztériumot, amelyek több film helyszínéül is szolgálnak. Nemcsak misztikus, de olykor hátborzongatóan szép, esténként pedig kimondottan félelmetes. Mégis szeretjük az erdőket járni. A világban vannak azonban igazán titokzatos fatársulások, amelyek víz alá kerültek. Egy részük annak köszönheti misztikusságát, hogy az emberi kéz beleavatkozott a természetbe, más részüket azonban éppen természeti erők hatására borította el a víz.

Sri Lanka területén található a mesterségesen kialakított Udawalawe víztározó. A szándékosan vízzel árasztott területen az elhalt, lombtalan fák adják a turisták tudomására, hogy egykoron erdő állott ott.

Ugyancsak mesterségesen elárasztott területű holt erdő van a Volta-tóban, amely Ghánában található. A Volta a legnagyobb víztározó a világon, fái még most is az hirdetik, hogy valamikor szárazföld volt ott, ahol most a víz az úr.

Kazahsztánban nem az emberi erő munkálkodott azon, hogy fákat öntsön nyakon a víz. A Kindy egy négyszáz méter hosszúságú, néhol a harminc méter mélységet is elérő tó, amely kétezer méter magasságban található a tengerszint felett. Kialakulása annak köszönhető, hogy 1911-ben olyan erős földrengés rázta meg a környéket, hogy fölcsuszamlás következtében természetes gát alakult ki, amely nem engedte át az esővizet és lassan feltöltődött a meder. Az erdős terület felet átvette az uralmat a víz, az elsüllyedt erdő árulkodó jeleket hagyott maga után.

Egy másik természetes módon víz alá került erdő a szomszédunkban van. A Keleti-Kárpátokban, Hargita megyében található a Gyilkos-tó. Kialakulásának módja és ideje vitatott, habár nem régi képződményről van szó. Nagyjából 1837-ben keletkezhetett, és valószínűleg földcsuszamlásnak köszönhető a tó létrejötte. A tavat patakok táplálják, és még ma is bizonyítják a víz által maga alá temetett fák, hogy egykoron erő állt a területen.

Szintén Romániában van az a tó, amelynek kialakulása egy falut temetett maga alá. Hátborzongató látvány, hogy a tóból az egykoron létező Bözödújfalu templomának tornya és az egykori erdő magasabb fái kukucskálnak ki.

(Forrás: A képen Gyilkos-tó/Románia: transylvania.us)