Jump to content

Az idős fák hegyén megállt az idő

2015. 10. 10. 16:00

Amerika olyan hatalmas, és annyi csodát tartogat, hogy felsorolni sem lehet, gondoljunk csak a Grand Canyonra, barlangjairól híres Antilop-kanyonra, vagy a Yellowstone Park földből felszínre törő gejzírjeire. És ez csak a töredéke a sok szépségnek.

Habár az internet segítségével már képek, videók formájában eljuthatunk olyan helyekre, amelyre amúgy nem lenne lehetőségünk és láthatunk olyan csodákat, amelyről nem is gondolnánk, hogy léteznek.

A Földön van egy hely, ahol a világ legöregebb fái vannak. Természetesen Amerikában található ez is, méghozzá Kaliforniában. A Fehér-hegyen láthatók azok a fák, amelyek akárcsak egy sziklából kivésett faszobrok állnak e vidéken. A nevadai határ közelében csak elvétve találhatók cserjék, száraz fűvel borított a félsivatagos táj. A távolban azonban kiemelkednek a Sierra Nevada csúcsai, amelynek hóval borított látványa igazán különleges. Ezek a hegycsúcsok a szomszédjai a kaliforniai tájnak. A Fehér-hegységnek is vannak négyezer méter feletti csúcsai, ahol a csapadék már hóként hull alá. A Sierra Nevada árnyékában lévő Fehér-hegység emiatt barátságtalanabb és zordabb tájjal rendelkezik, növényzete ritka és csenevész, kétezer méter magasan pedig már az sincs. Ez a táj azért ridegebb, mert időjárása hideg és száraz. Ez az idő szinte tartósítószerként hat a növényzetre is. Az egymástól viszonylag távol lévő fák csak lassan nőnek, és úgy néznek ki, mintha egy mesekönyv lapjairól szabadultak volna ki, és gyökérzetükkel a sziklába kapaszkodva igyekeznek megmaradni a való világban. Különlegességüket a csavarodott, vöröses színű törzsük is adja. Még az élő fák is úgy tűnnek, mintha múmiák lennének. Az idő megállt. A tűlevelek csak itt-ott látszanak, de ezek a levelek akár harminc éven keresztül is megmaradnak a fán. Az idős, elpusztult fatörzsek a földön fekve hevernek. A növények szálkásfenyők, amelyek holdbéli látványt biztosítanak.

A Fehér-hegyen található fák életkoráról legendák születtek. A legendákat pedig igazolni akarták, így egy kutató, aki jártas volt az évgyűrűk vizsgálásában, elemezni kezdte a Fehér-hegység szálkásfenyőit. Az elemzések során rátalált egy több mint négyezer éves fára, majd egyre több matuzsálemi korú fát lelt. Elképesztő, hogy Krisztus előtti fák élnek még a Földön! Olyan természeti kincs ez, amely egyedülálló a világon, így a tudományos vizsgálat is hozzájárult ahhoz, hogy a területet és a fákat védetté nyilvánítsák.

2012-ben találtak rá egy igazán idős fára, amelynek kora 5064 évben állapították meg. A fák átlagos életkora kétezer év körül van, de hogy melyik a legidősebb, azt titok fedi.

(Kép forrása: pinterest.com)